Od września na polskim rynku dostępne są kołki rozporowe Rawlplug UNO firmy KOELNER. Konstrukcja produktu sprawia, że jest on uniwersalnym rozwiązaniem, służącym do optymalnego przymocowania elementów lekkiej i średniej wagi do każdego rodzaju ściany, podłogi czy sufitu, niezależnie od podłoża.
Dlatego po kołki te sięgną zarówno majsterkowicze dokonujący napraw w domu, jak i profesjonaliści pracujący przy realizacji dużych inwestycji, ponieważ wyjątkowa konstrukcja kołków umożliwia ich osadzenie w różnych tworzywach. Z dostępnymi w różnych rozmiarach kołkami można mocować elementy do PCV, aluminiowych ram okiennych, a także do betonu, kamienia, murów z cegły pełnej i klinkierowej. Produkt ten sprawdzi się też w przypadku materiałów typu komorowego takich jak pustak czy cegła dziurawka oraz w płytach gipsokartonowych.
Budowa kołków rozporowych powoduje, iż nie wymagają one wywiercania głębokich otworów, dlatego sprawdzą się one nie tylko w domkach jednorodzinnych, ale przede wszystkim w blokach z wielkiej płyty, w których ściany są dość cienkie.
Sekret kołka ukryty jest w jego budowie – jest on połączony na samej górze przy kołnierzu, w związku z czym rozpręża się na całej długości kołka, co zwiększa jego przyczepność a zarazem sprawia, że połączenie jest mocniejsze i pewniejsze. Specjalne wypustki przy kołnierzu kołka zabezpieczają go przed obracaniem się w trakcie instalacji. Optymalna wewnętrzna konstrukcja prowadzi równomierne rozprężenie w trakcie umieszczania wkręta w kołku. Wkręt przechodzi przez końcówkę kołka i po mocniejszym dokręceniu powoduje, że UNO działa na zasadzie kołka rozprężnego, zapewniając bezpieczne mocowanie w materiałach komorowych.
Omawiane kołki rozporowe są niezwykle wytrzymałe – pojedynczy kołek może udźwignąć obciążenie nawet do 247 kg (dotyczy to kołka o średnicy 10 mm osadzonego w betonie). Wykonane są one z udaroodpornego kopolimeru polipropylenu PP lub na zamówienie z poliamidu PA 6.0, popularnie zwanego nylonem. Nylonowy kołek może być z powodzeniem używany tam, gdzie bardzo ważna jest nie tylko wytrzymałość, ale również bezpieczeństwo przeciwpożarowe, czyli np. w obiektach użyteczności publicznej.
Kołki rozporowe znajdują zastosowanie zarówno w budownictwie przemysłowym, jak i mieszkaniowym. Dzięki unikalnej budowie kołek ten może być z powodzeniem stosowany w nieregularnych i wysłużonych otworach oraz w niepewnych podłożach, szczególnie starym budownictwie. Nawet jeśli otwór jest za duży, dzięki swojej konstrukcji kołek rozpręży się na tyle, że wypełnia całą powierzchnię otworu.
Produkt ten dostępny jest w poręcznym opakowaniu (blister). Główna listwa opakowania wyposażona jest we wzornik pozwalający na dobranie odpowiedniego wiertła i wkrętu. Dodatkowym udogodnieniem, pozwalającym na szybsze wybranie odpowiedniego rozmiaru jest wprowadzenie kilku kolorów, które porządkują wielkość kołków UNO. Warto zaznaczyć, że do kołków można używać wkrętów o różnych rozmiarach.