W listopadzie 2017 r. roku upłynęła 80. rocznica powstania firmy ROCKWOOL – producenta wełny skalnej, dostawcy produktów, systemów i rozwiązań służących poprawie efektywności energetycznej, akustyki oraz bezpieczeństwa pożarowego obiektów budowlanych.
Historia wykorzystywania wełny skalnej w budownictwie sięga początków XX wieku. Podczas jednej z erupcji wulkanu Kilauea na Hawajach okoliczni mieszkańcy zauważyli, że wyrzucana w powietrze lawa wraca na ziemię w postaci włókien. Zjawiskiem tym zainteresowali się naukowcy, szybko odkrywając, że materiał ten posiada niezwykłe właściwości ognioodporne i izolacyjne. Technologia ta trafiła do Europy, a dokładniej do duńskiej miejscowości Hedehusene, gdzie w 1937 r. rozpoczęła się produkcja materiału nazwanego później wełną skalną. Tak też powstała firma ROCKWOOL (nazwa ta w języku angielskim oznacza dosłownie: wełna skalna). Założenie firmy było proste: wykorzystać moc naturalnego surowca, jakim jest skała, do tworzenia materiałów, które uczynią życie bezpieczniejszym i wygodniejszym.
ROCKWOOL, 1937 r.
Dziś firma ROCKWOOL oferuje asortyment liczący blisko 70 typów wyrobów do każdego segmentu budownictwa: począwszy od ocieplenia budynków jedno- i wielorodzinnych, poprzez budynki użyteczności publicznej, komercyjne i magazynowe, aż po produkcyjne i specjalistyczne, kierowane do sektora energetyki i ciepłownictwa. Dzisiaj firma zatrudnia ponad 10 800 osób w 38 krajach, zarządzając 40 fabrykami i sprzedając produkty w ponad 100 krajach na świecie. Szeroka gama produktów i marek stanowi odpowiedź na różnorodne potrzeby dzisiejszego świata. Niepalna i trwała termoizolacja pomaga budować bezpieczne środowisko, jest stosowana zarówno w budownictwie indywidualnym, jak i tym przeznaczonym dla użyteczności publicznej – zapewnia ochronę przeciwpożarową i właściwy mikroklimat pomieszczeń, wpływa na redukcję emisji zanieczyszczeń. Produkty oparte na wełnie skalnej, takie jak sufity czy panele akustyczne, powodują zmniejszenie hałasu, znajdują zastosowanie m.in. w obiektach edukacyjnych. Ciekawą ofertą jest asortyment do precyzyjnej uprawy roślin – zwiększa wielkość plonów, podnosi ich jakość i ogranicza ryzyko strat. Efekt to bardziej ekologiczna produkcja i zdrowsze środowisko. Inteligentne włókna z wełny skalnej są też stosowane w przemyśle motoryzacyjnym – dzięki nim projektowane są klocki hamulcowe.
Dziś Grupa ROCKWOOL to nie tylko izolacja, ale szereg marek i rozwiązań, które bazują na wełnie skalnej, trwałym i niepalnym materiale.
ROCKWOOL, 1962 r.
Polski oddział Grupy ROCKWOOL, jako pierwszy zachodni inwestor, uruchomił w naszym kraju produkcję i sprzedaż materiałów izolacyjnych z wełny skalnej, przejmując w 1993 r. fabrykę w Cigacicach pod Zieloną Górą, a następnie zakład w Małkini (mazowieckie). Przez ten czas firma zainwestowała w naszym kraju ponad 1,5 miliarda zł, które przeznaczone zostały m.in. na poprawę efektywności prac linii produkcyjnych, zastosowanie systemów ochrony środowiska czy budowę nowych linii zarówno do produkcji wełny skalnej, jak i linii tzw. offline’owych, czyli linii na których z półproduktu w postaci wełny skalnej tworzy się produkty, takie jak panele fasadowe, sufity akustyczne czy podkłady ogrodnicze.