W czerwcu br. na Politechnice Białostockiej odbył się Ogólnopolski Zjazd Dziekanów uczelni akademickich kształcących na kierunku budownictwo.
Skutki wprowadzenia nowego algorytmu finansowania podstawowej działalności publicznych szkół wyższych, a także tegoroczna ocena parametryczna i kategoryzacja jednostek naukowych. Ponadto zmiany w procesie kształcenia, w tym nowe zasady oceniania przez Polską Komisję Akredytacyjną. To główne tematy poruszane przez dziekanów kształcących na kierunku budownictwo, którzy spotkali się na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej. W progach uczelni powitał gości prof. Michał Bołtryk, dziekan wydziału i gospodarz uroczystości.
– Widząc tylu dziekanów jestem wstrząśnięty, ale nie zmieszany – zaczął z humorem. – Obecność niemal 60 dziekanów świadczy o tym, jak ważne problemy mają publiczne uczelnie wyższe.
Kolejne problemy to kształcenie dualne w kontekście oczekiwań pracodawców oraz aplikowanie o środki pozauczelniane, a także umiędzynarodowienie polskich szkół wyższych.
– Czas, w którym się spotykamy, należy do gorących – mówił prof. Lech Dzienis, rektor Politechniki Białostockiej. – Jesteśmy po pierwszych podliczeniach nowego algorytmu.
Wnioski nie są obiecujące, z ok. 70 uczelni publicznych w Polsce aż 41 znalazło się „pod kreską”. Z tych 41 aż 19 dostało -5% dotacji w stosunku do roku ubiegłego i jest to wartość, która stanowi już duży problem. Celem reformy jest nasza doskonałość naukowa, obawiam się, że dla niektórych nie wystarczy czasu na zreformowanie.
Czesław Miedziałowski, kierownik Katedry Mechaniki Konstrukcji, Andrzej R. Dobrucki, prezes Krajowej Rady PIIB, Michał Bołtryk, dziekan Wydziału Budownictwa Politechniki Białostockiej, Ewa Welc, dyrektor Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, Wojciech Kamiński, przewodniczący Rady POIIB
Gościem dziekanów był Tomasz Żuchowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa. Minister podkreślał rangę spójnego łączenia przez uczelnie teorii z praktyką, a humorystycznie dodał, że przyjechał przy okazji, bo sprawdzał, jak przebiega budowa S8. Po kolejnych wystąpieniach gości i krótkiej przerwie, w czasie której dawkę kulturalnych emocji zapewnił gościom występ uczelnianego chóru pod dyrekcją prof. Wioletty Miłkowskiej, rozpoczęła się część merytoryczna obrad. Zasady i kalendarz oceny parametrycznej i kategoryzacji jednostek naukowych przedstawiła prof. Barbara Rymsza z Komisji ds. Grupy Nauk Ścisłych i Inżynierskich w Komitecie Ewaluacji Jednostek Naukowych. Zaznaczyła jednocześnie, że kolejna ocena będzie nastawiona na to, ile rozwiązań uczelnie przekażą do gospodarki i przedsiębiorstw. W czasie zjazdu wyróżniono też firmy: Unibep SA z Bielska Podlaskiego i Cemex Polska za partnerską współpracę oraz kreatywne łączenie nauki i biznesu. Organizowany przez kolejne uczelnie zjazd od dziesięcioleci jest najważniejszą imprezą umożliwiającą integrację środowiska, wymianę doświadczeń i nakreślenie kierunków dalszego rozwoju zarówno w sferze nauki oraz edukacji, jak i współpracy z przemysłem. Organizatorami zjazdu są: Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska PB oraz białostocki Oddział Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. O jego podsumowanie poprosiliśmy Barbarę Sadowską-Buraczewską, prodziekan ds. promocji i rozwoju WBiIŚ PB, przewodniczącą komitetu organizacyjnego.
W pierwszym rzędzie stoją: dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prorektor ds. kształcenia i współpracy międzynarodowej Politechniki Białostockiej, Maciej Żywno, wicemarszałek województwa podlaskiego, prof. Lech Dzienis, rektor PB
– Bardzo nam miło, że gościliśmy dziekanów ze wszystkich 26 uczelni – powiedziała. – Każdy mógł się poznać, wymienić spostrzeżeniami, co się dzieje w szkolnictwie wyższym. Bo najistotniejszy był rzeczywiście wskaźnik jednego pracownika naukowego na 13 studentów. Większość uczelni liczy na studentów, czeka na studentów, bo uczelnia jest dla studentów. Czyli podsumowanie jest raczej pozytywne. Wspieramy się, robimy swoje, tworzymy naukę, wypuszczamy na zewnątrz młodych ludzi z tytułem magistra inżyniera z konkretnym zawodem, którzy na pewno znajdą pracę. Rozmawialiśmy o tym, co poprawić, radziliśmy się, z czego można skorzystać. Mówi się np. o programie Horyzont 2020, z którego warto korzystać, bo niesie wysokie dofinansowania i punkty. Wszyscy z niecierpliwością czekamy do jesieni na wyniki kategoryzacji. Zjazd był spokojny, rzeczowy i owocny.
Podsumowanie i zakończenie wydarzenia odbyło się w Białowieży. Tu, oprócz zwiedzania muzeum, uczestnicy zjazdu podjęli uchwałę popierającą wniosek w sprawie ustanowienia grantów własnych przedaplikacyjnych w dziedzinie nauki techniczne. Patronat nad zjazdem objęło m.in. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, Komitet Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN, Polska Izba Inżynierów Budownictwa, Wschodni Klaster Budowlany.
Barbara Klem
Zdjęcia autorki