Problemy przygotowania i realizacji inwestycji budowlanych Puławy 2007

12.06.2007

W dniach 19–21 kwietnia br. w Puławach odbyły się Warsztaty Inżynierów Budownictwa „Problemy przygotowania i realizacji inwestycji budowlanych”. Bezpośrednim organizatorem był Oddział Warszawski PZITB, a organizatorem technicznym WACETOB Sp. z o.o.

W dniach 19–21 kwietnia br. w Puławach odbyły się Warsztaty Inżynierów Budownictwa „Problemy przygotowania i realizacji inwestycji budowlanych”. Bezpośrednim organizatorem był Oddział Warszawski PZITB, a organizatorem technicznym WACETOB Sp. z o.o.

Fot. Referuje inż. Radosław
Sekunda/fot. K. Wiśniewska

Jednym z patronów konferencji była PIIB. Warsztaty miały charakter informacyjno- konferencyjny. Jak podkreślali prowadzący sesję plenarną, obszar przygotowania i realizacji inwestycji należy do wyjątkowo trudnych działań inżynierskich. Uczestnikom zaproponowano wysłuchanie referatów i udział w przewidzianych po nich dyskusjach w czterech grupach tematycznych: Prawne i ekonomiczne uwarunkowania organizacji procesu inwestycyjnego; Nowoczesne technologie w budownictwie; Organizacja produkcji budowlanej oraz bezpieczeństwo i ochrona zdrowia na budowach; Problemy eksploatacji obiektów budowlanych.

Podczas uroczystego otwarcia głos zabrali m.in. dyrektor Andrzej Warwas z Ministerstwa Budownictwa, dyrektor Leszek Zając z Państwowej Inspekcji Pracy, dyrektor Jerzy Baryłka z GUNB oraz prof. Mieczysław Król − przedstawiciel PZITB. Dyrektor Zając wskazał na wzrastającą liczbę wypadków na budowach i zły stan wielu placów budów: w 2006 r. PIP skontrolowała 2,7 tys. placów budów i okazało się, że np. aż w 72% z nich brak zabezpieczeń ścian wykopów. Dyrektor Warwas mówił m.in. o szczególnych problemach, jakie stwarzają inwestycje współfi nansowane ze środków unijnych. Profesor Król przedstawił w zarysie niektóre nowoczesne technologie stosowane w budownictwie. Potem rozwinęła się dyskusja panelowa, podczas której wymienieni goście warsztatów odpowiadali na liczne pytania. Wiele pytań dotyczyło nowego Prawa budowlanego.

Podczas sesji tematycznych przedstawiono wiele ciekawych referatów, m.in. na temat termomodernizacji budynków z wielkiej płyty, inwestowania w specjalnych strefach ekonomicznych, uwarunkowań ochrony środowiska w procesie inwestycyjno-budowlanym, metod oceny stanu technicznego istniejących obiektów, ochrony (np. dróg) przed zagrożeniami naturalnymi.

KRYSTYNA WIŚNIEWSKA

ZAMÓW PRENUMERATĘ
Artykuł zamieszczony 
w „Inżynierze budownictwa”, 
maj 2007. 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in