2818 osób w kraju zdało egzamin na uprawnienia budowlane w czasie XXVII sesji egzaminacyjnej. W okręgowych izbach odbyły się uroczystości wręczania decyzji o nadaniu uprawnień budowlanych.
W XXVII sesji złożono 3339 nowych wniosków o przystąpienie do egzaminu, z czego 97,7% zostało pozytywnie zakwalifikowanych. Egzamin pisemny odbywał się 20 maja br we wszystkich 16 okręgowych izbach inżynierów budownictwa. Do testu przystąpiło 3649 osób. Następnie do egzaminu ustnego – także 3649 kandydatów. Nieco lepsze wyniki uzyskiwali kandydaci na egzaminie pisemnym – ok. 86%, o ok. 10% gorsze były rezultaty osiągane na egzaminie ustnym. Łącznie w skali kraju egzaminu nie zdało 1326 osób.
Najwięcej uprawnień budowlanych uzyskali w tej sesji egzaminacyjnej inżynierowie w specjalności konstrukcyjno-budowlanej – ok. 1265, w specjalności instalacyjnej sanitarnej – 573, potem w specjalności instalacyjnej elektrycznej – 391 oraz w specjalności inżynieryjnej drogowej – 288. Pozostałe specjalności reprezentowały się następująco: specjalność inżynieryjna mostowa – 127, specjalność inżynieryjna kolejowa obiekty – 80, inżynieryjna – kolejowa sterowanie ruchem kolejowym – 20, inżynieryjna hydrotechniczna – 45, instalacyjna telekomunikacyjna – 29. W tej sesji nie było kandydatów zainteresowanych uzyskaniem uprawnień w specjalności inżynieryjnej wyburzeniowej.
Patrząc na liczbę uprawnień nadanych w poszczególnych okręgowych izbach inżynierów budownictwa, najwięcej decyzji o nadaniu uprawnień budowlanych przyznano w Mazowieckiej OIIB (prawie 390), potem w Małopolskiej OIIB (prawie 350), a następnie w Śląskiej OIIB (prawie 250).
Postępowanie o nadanie uprawnień budowlanych prowadzone przez Polską Izbę Inżynierów Budownictwa jest ściśle podporządkowane przepisom prawa. Precyzyjne regulacje prawne sankcjonują fakt, iż nadanie określonej osobie uprawnień budowlanych jest gwarancją i świadectwem, że posiada ona odpowiednie kwalifikacje zawodowe i, co za tym idzie, ponosi pełną odpowiedzialność za wykonywaną pracę.
Urszula Kieller-Zawisza