5-warstwowa rura PexPenta do ogrzewania podłogowego

18.04.2013

PexPenta to 5-warstwowa rura do ogrzewania podłogowego wykonana z sieciowanego polietylenu o wysokiej gęstości. Premiera tego przełomowego produktu Purmo miała miejsce na największych targach branży instalacyjnej ISH we Frankfurcie.

W nowej rurze Purmo PexPenta warstwa zabezpieczająca przed dyfuzją tlenu, wykonana z EVOH, jest usytuowana centralnie pomiędzy dwiema wytrzymałymi warstwami PEX. Dzięki temu bariera tlenowa jest chroniona przed uszkodzeniami mechanicznymi, co zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa instalacji i wieloletnią, bezawaryjną eksploatację. Dwie warstwy kleju trwale łączą warstwę EVOH z ochronnymi warstwami PEX. Zewnętrzna warstwa o grubości 1 mm ma charakterystyczny pomarańczowy kolor. Jest bardzo elastyczna, odporna na zadrapania oraz urazy mechaniczne mogące powstać na budowie. Natomiast wewnętrzna warstwa PEX, również o grubości 1 mm, ma neutralny kolor i małą chropowatość, co zmniejsza opory hydrauliczne. Wszystkie warstwy rury są wytwarzane jednocześnie, a szczególne właściwości użytkowe uzyskuje ona w procesie sieciowania fizycznego. Producent zapewnia aż 30 lat gwarancji na nową rurę PexPenta.

 

 

Każda z 5 warstw PexPenta jest wytwarzana jednocześnie – oznacza to, że wszystkie warstwy formowane są razem, w tym samym czasie. Wiele innych rur tworzywowych formowanych jest w oddzielnych procesach: najpierw powstaje wewnętrzna warstwa, później rura jest nakładana na bęben, a następnie przechodzi przez kolejne procesy, gdzie nakładane są dodatkowe warstwy. Ponieważ warstwy Purmo PexPenta wytwarzane są jednocześnie, wszystkie są ze sobą bezpiecznie połączone już na wczesnym etapie produkcji. Daje to dodatkową gwarancję trwałości. Aby proces jednoczesnego wytwarzania 5 warstw był możliwy, konieczne było wdrożenie zupełnie nowego procesu produkcji.

Rura PexPenta jest wytwarzana w oddzielnym zakładzie produkcyjnym Hewing z własnym laboratorium i ośrodkiem badawczym.

PexPenta została specjalnie zaprojektowana w taki sposób, aby maksymalnie ułatwić proces instalacji. Wewnętrzną warstwę EVOH, która stanowi barierę tlenową, chroni zewnętrzna wytrzymała warstwa ochronna. Dzięki temu rura nie jest podatna na uszkodzenia w typowych warunkach budowlanych. Jest wystarczająco wytrzymała, aby po niej chodzić, i jednocześnie dostatecznie elastyczna, aby formować z niej łuki.

System Purmo oprócz rury PexPenta zawiera również inne elementy. Rozdzielacze ze stali nierdzewnej są kompletnie wyposażone, zawierają wskaźniki przepływu i możliwość montażu siłowników. Różne systemy izolacji i mocowania rur jak np. Rolljet, Noppjet lub Railjet. Purmo posiada w ofercie także unikatowy system sterowania TempCo oraz zestaw mieszający z pompą elektroniczną TempCo fix eco. Wszystkie elementy są dostarczane w komplecie, tak aby instalator mógł jak najszybciej uruchomić system.

 

 

SPECYFIKACJA TECHNICZNA

maks. ciśnienie pracy: 6 bar

maks. temperatura pracy: 90°C (tymczasowo 110°C)

konstrukcja rury: 5-warstwowa (PN-EN ISO 21003)

dostępne wymiary: 14×2, 16×2, 17×2, 20×2, 25×2,3 mm

certyfikaty: DIN CERTCO 3V365 PE-Xc

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.