12. Vendo Park w Polsce powstał w Pułtusku. W ramach projektu przeprowadzono także renowację zabytkowych elementów dawnego dworca PKS.
Vendo Park w Pułtusku (woj. mazowieckie) to 4100 m² nowoczesnej przestrzeni handlowej oraz ponad 100 miejsc parkingowych. Budowa trwała od lutego br. Całkowity koszt inwestycji to 5,8 mln euro.
Vendo Park z historią w tle
Projekt jest kolejnym nietypowym parkiem handlowym dewelopera Trei Real Estate GmbH, tuż obok Vendo Parku w Chodzieży, gdzie Trei odrestaurował mury dawnego zamku. W przypadku Pułtuska inwestor kupił działkę o powierzchni ponad 9600 m², gdzie dawniej mieścił się dworzec PKS. W trakcie prac projektowych okazało się, że niektóre elementy budynku mają wartość historyczną. Prace budowlane toczyły się we współpracy z konserwatorem zabytków.
– Postanowiliśmy zachować charakter tego miejsca i przeprowadziliśmy renowację zabytkowej mozaiki, którą wkomponowaliśmy w mury parku handlowego, dworcowy zegar oraz neon również zyskały drugie życie. W części budynku, w której niegdyś znajdował się dworzec, teraz mieszczą się sklepy dwóch najemców – mówi Jacek Wesołowski, dyrektor zarządzający Trei Real Estate Poland.
– Okładziny ceramiczne pochodzą z pierwszej połowy lat 70., prawdopodobnie zostały wykonane w lokalnym zakładzie Twórczość Kurpiowska z Pułtuska. Budynek dworca otwarto w lutym 1973 r. i był wówczas bardziej nowoczesny niż dworzec na ul. Żytniej w Warszawie – dodaje Robert Szuba, prezes Fundacji Sztuka Stosowana.
Przeczytaj także: 3 trendy w centrach handlowych
Sieć Vendo Park
Trei Real Estate jest nie tylko inwestorem, ale również zarządcą międzynarodowej sieci 21 Vendo Parków, z czego 12 znajduje się w Polsce. Do końca 2019 r. mają powstać jeszcze co najmniej 3 parki handlowe. Obecnie w realizacji są inwestycje w Ostrołęce, Łasku i Jaworze. Trei rozpoczyna też budowę w Kobyłce i przygotowuje się do startu projektów w Solcu Kujawskim, Częstochowie, Płocku oraz Kutnie.
Czytaj też: Rośnie rynek nieruchomości handlowych. Raport