Zjazd Kujawsko-Pomorskiej OIIB

13.05.2019

13 kwietnia br. odbył się XVIII Zjazd Sprawozdawczy Kujawsko-Pomorskiej OIIB – kilka dni po ogłoszeniu przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju nowych projektów ustaw o zawodach inżyniera budownictwa oraz architekta.

Prace nad nimi trwają już od wielu miesięcy i budzą kontrowersje. Kolejne, ogłoszone 1 kwietnia projekty rządu stały się – obok zwykłych podsumowań minionego roku – głównym tematem obrad Zjazdu Sprawozdawczego Kujawsko-Pomorskiej OIIB. Delegaci przyjęli uchwałę w sprawie skierowania do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz Prezesa PIIB apelu.
„Wyrażamy obawę, że obecne działania legislacyjne rządu zmierzają w stronę nadmiernego uprzywilejowania architektów oraz narzucenia inżynierom budownictwa podrzędnej rangi w procesie inwestycyjno-budowlanym. Jednoznacznie na to wskazuje konsekwentne i pozbawione jakichkolwiek rzeczowych przesłanek projektowanie dwóch odrębnych ustaw – w tym z dn. 1 kwietnia 2019 r. – o inżynierach budownictwa oraz architektach. (…) Apelujemy do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju o rozwagę w projektowaniu zmian prawa dotyczącego zawodów wykonujących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie. Apelujemy do Prezesa Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa o zajęcie jednoznacznego, zdecydowanego stanowiska wobec proponowanych przez resort rozwiązań” – napisali w apelu delegaci na XVIII Zjazd Sprawozdawczy KUP OIIB.

 

Choć dużo uwagi delegatów zajmowały tym razem sprawy bezpośrednio dotyczące całego samorządu zawodowego inżynierów budownictwa, zjazd Kujawsko-Pomorskiej OIIB był przede wszystkim okazją do bilansu wewnętrznych spraw izby. Warto zwłaszcza wspomnieć o inicjatywach, które promują wyróżniających się inżynierów budownictwa oraz tych, którzy dopiero wkraczają w nasz zawód. Chodzi o konkursy „Prymus Budownictwa” oraz „Najlepsza praca dyplomowa”. „Prymus Budownictwa” to honorowe wyróżnienie dla osób pełniących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie: projektantów, kierowników budowy, inspektorów nadzoru inwestorskiego. Promuje ono najlepszych fachowców w swoich dziedzinach. Z kolei do wybitnych absolwentów uczelni technicznych skierowany jest konkurs „Najlepsza praca dyplomowa”. Obydwa od kilku lat rozstrzygane są w trakcie centralnych obchodów Dni Budowlanych w Bydgoszczy. W 2018 r. obchodziliśmy też nasze wielkie święto – Europejski Rok Inżynierów Budownictwa. Aż 3 wydarzenia z około 40 w całej Europie, zorganizowane w ramach tych obchodów, odbyły się w województwie kujawsko-pomorskim. Były to: III Kujawsko-Pomorskie Forum Budownictwa „Szanse dla budownictwa”, IV Międzynarodowa Konferencja Naukowa CEPPIS „Współczesne problemy budownictwa w kontekście IV rewolucji przemysłowej” oraz Konferencja „Mosty – tradycja i nowoczesność”.

 

 

Piotr Gajdowski

 

Przeczytaj też: Zjazd Podlaskiej OIIB

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.