Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Podsumowanie ruchu budowlanego w 2007 r.

11.03.2008

Na konferencji prasowej w siedzibie GUNB-u 10 marca Robert Dziewiński – Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego poinformował o wynikach podsumowania ruchu budowlanego w 2007 r.

Na konferencji obecni byli także zastępcy GINB: Paweł Ziemski i Andrzej Urban.
W 2007 r.  wydano ogółem 230 138 pozwoleń dla 255 225 obiektów budowlanych Oznacza to, że w roku ubiegłym w stosunku do 2006 r., odnotowano wzrost o 13% ogólnej liczby pozwoleń na budowę wydanych przez organy administracji architektoniczno – budowlanej. Najbardziej, wzrosła liczba pozwoleń na budowę w zakresie budynków wielorodzinnych (aż o ponad 56 %) oraz budynków jednorodzinnych (o ponad 40 %). Fakty te świadczą o trwającym „głodzie mieszkań”.
Tendencja wzrostu liczby pozwoleń na budowę w budownictwie mieszkaniowym utrzymuje się od 2005 r.
Znaczny spadek liczby wydanych decyzji o pozwoleniu na budowę nastąpił w zakresie budynków przemysłowych i magazynowych (ponad 15 %) i budowli wodnych (prawie 34 %)                        
Spadek w obszarze budownictwa wodnego był spowodowany tym, że budowy bądź remonty takich obiektów realizowane były we wcześniejszych latach na bieżąco, z wykorzystaniem środków unijnych, natomiast spadek w obszarze budownictwa przemysłowego i magazynowego wynika z pewnego nasycenia gospodarki tego typu obiektami.
W roku 2007 przekazano do użytkowania 164 420 obiektów. W porównaniu do 2006 r., gdy oddano do użytkowania 139 978 obiektów miał miejsce wzrost o 17,5 %.
Dobrą wiadomością jest także to, że systematycznie maleją: liczba wydanych nakazów rozbiórki i liczba rozbiórek wykonanych.
Na konferencji Robert Dziewiński zaprosił producentów i sprzedawców wyrobów budowlanych przedstawicieli organizacji budowlanych oraz pracowników nadzoru budowlanego z województw: małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego i świętokrzyskiego na pierwszą z cyklu regionalnych konferencji „RZETELNI PRZEDSIĘBIORCY NA RYNKU WYROBÓW BUDOWLANYCH”(Kraków, 08.04.2008 r).

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube