1 kwietnia br. podsekretarz stanu Olgierd Dziekoński spotkał się z kierownictwem Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.
Spotkanie poświęcone było projektowi racjonalizacji procesu inwestycyjnego.
Wiceminister przedstawił zamierzenia legislacyjne w zakresie racjonalizacji procesu inwestycyjnego oraz pakiety zmian mające na celu wsparcie zorganizowanego budownictwa mieszkaniowego i zintegrowanego zarządzania rozwojem miast. Elementem wsparcia podaży mieszkań będzie stworzenie gminnego zasobu gruntów pod budownictwo mieszkaniowe oraz zmiany regulacji dotyczących dodatku mieszkaniowego, które przyczynią się do wykorzystania istniejących gminnych zasobów mieszkaniowych. Praktyczne zastosowanie nowych regulacji powinno umożliwiać budowę na długoletni wynajem inwestorski. Założenia projektu ustawy dla wsparcia zorganizowanego budownictwa mieszkaniowego pojawią się w lipcu tego roku, a projekt ustawy w lutym przyszłego roku. Natomiast pakiet umożliwiający dostosowanie do współczesnych potrzeb i prowadzenie nowoczesnej polityki miejskiej będzie opracowywany w przyszłym roku. Jego celem jest dostarczenie decydentom efektywnych narzędzi polityki rozwoju. – Najpierw jednak zostaną sprecyzowane cele i zamierzenia oraz sprawdzone w formie pilotażowego programu zintegrowane mechanizmy planowania – powiedział wiceminister Olgierd Dziekoński.
Wiceminister podkreślił, że szczególnie ważna jest dobra legislacja dla samorządu. – Na tym polega właściwe zabezpieczenie interesu państwa; działanie państwa spowoduje wyłączenie decyzji martwych, decyzji, w których nie zyskujemy nic w sensie wartości dodanej – podsumował wiceminister. Zasugerował, że wiele tych regulacji było w przeszłości wykorzystywanych do – jak to określił, różnego rodzaju „dźwigni” – sytuacji ocenianych moralnie w sposób naganny.
Opisując pakiet racjonalizujący proces inwestycyjny Olgierd Dziekoński wspomniał m.in. wprowadzenie do ustawy prawo budowlane pojęcia wykonawcy i zakresu jego obowiązków oraz zgody urbanistycznej – przesądzenia lokalizacyjnego w powiązaniu z uwarunkowaniami środowiskowymi.
Źródło: Ministerstwo Infrastruktury