Między wełną a styropianem

11.03.2019

Ostatnio w branży budowlanej wiele mówi się o standardach bezpieczeństwa pożarowego, a to za sprawą opublikowanych w grudniu 2018 r. przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Pożarnictwa (SITP) „Wytycznych projektowania ocieplenia elewacji budynków z uwagi na bezpieczeństwo pożarowe”, dotyczących w szczególności elewacji.

 

 

Publikację poleca MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej Szklanej i Skalnej, m.in. postulując, aby w celu poprawy bezpieczeństwa pożarowego obowiązkowym stało się stosowanie w elewacjach budynków barier ogniowych w postaci np. niepalnych pasów z wełny mineralnej między kondygnacjami lub nad otworami okiennymi.

W odpowiedzi na ukazanie się wytycznych Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS) zorganizowało w lutym br. konferencję prasową, której temat przewodni brzmiał: „Czy w Polsce potrzebne są dodatkowe dokumenty podnoszące standardy bezpieczeństwa pożarowego?” Według PSPS wypracowywanie dodatkowych standardów dotyczących bezpieczeństwa wymaga kompleksowego podejścia do tematu, a więc współpracy wielu środowisk i opinii obiektywnych ekspertów, zaś obecnie doświadczenia instytutów badawczych, statystyki oraz ekspertyzy przypadków pożarów mówią, że funkcjonujące w Polsce rozwiązania oparte na kompletnych systemach ociepleń (ETICS) są bezpieczne i zapewniają nierozprzestrzenianie ognia na elewacji bez względu na rodzaj zastosowanej izolacji. PSPS wskazywało, że na rynku dostępne są różne technologie i materiały o tej klasie reakcji na ogień, a nadto wątpliwości budzi propozycja łączenia dwóch, zupełnie różnych typów izolacji na elewacji budynku (styropianu i wełny), z uwagi na negatywne doświadczenia z praktyki (np. w Czechach i na Słowacji) oraz na zastrzeżenia dotyczące kosztów. Na konferencji podkreślano, że zasadnicze znaczenie przy ociepleniach styropianem ma używanie do ociepleń dopuszczonych na rynek wyrobów do izolacji cieplnej ETICS (systemów) – czym innym bowiem jest metoda ETICS, w której zaprawa klejąca może być od jednego producenta, styropian od innego (taki mieszany zestaw nie gwarantuje bezpieczeństwa pożarowego).

 

Czytaj też: Jak ocieplić dom energooszczędny?

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.