Wieża kontroli lotów w Pyrzowicach gotowa

24.01.2018

Budimex SA ukończył budowę najwyższej (47 m) w Polsce wieży w Porcie Lotniczym Katowice-Pyrzowice.

Wieża kontroli lotów ma ponad 1800 m² powierzchni, na której znajdują się: pomieszczenie ze stanowiskami kontroli wieżowej i kontroli zbliżania, pomieszczenia techniczne i garażowe oraz zaplecze socjalne. Poziom operacyjny ulokowano na wysokości 42 m. Wokół wieży powstał system dróg wewnętrznych wraz z parkingami.

 

Fot. Budimex SA

 

Budynek składa się z dwóch części: niskiej – I–II kondygnacji o wysokości 5–9 m – budynek o konstrukcji słupowo-ścianowej oraz wysokiej o wysokości 45,75 m, której trzon zbudowany jest jako wspornik pionowy o przekroju poprzecznym prostokąta, z wydzielonym wewnątrz ciągiem dla windy oraz szachtami instalacyjnymi. Utwierdzenie trzonu stanowi płyta fundamentowa o grubości 1,8 m i o wymiarach w rzucie 17 x 17 m. W górnej części trzonu wykonstruowano wsporniki poziome, na których oparto stropy części zasadniczej wieży. Zwieńczenie budowli stanowi dach stalowy.

Obudowę wieży zaprojektowano w formie elewacji pochłaniającej energię PEM – z aluminiowej płyty kompozytowej.

W trzonie zaprojektowano windę elektryczną z podszybiem i nadszybiem, bez pomieszczenia maszynowni, przystosowaną do wymogów, jakie musi spełniać dźwig dla ekip ratowniczych.

Wartość kontraktu to 20,22 mln zł netto.

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.