Trójmiejski rynek biurowy

10.11.2017

Firma doradcza JLL podsumowała I półrocze 2017 r. na rynku biurowym w Trójmieście.

– Trójmiasto to czwarty co do wielkości rynek biurowy w Polsce i zarazem czwarta największa lokalizacja pod względem inwestycji z sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Przedstawiciele tej branży są głównym generatorem popytu na nowoczesne powierzchnie biurowe w regionie i tylko w ubiegłym roku odpowiadali za 65% całego zapotrzebowania na trójmiejskie biura. Tak wysoki wynik jest zasługą przede wszystkim firm z kapitałem amerykańskim i polskim, a także podmiotów z krajów nordyckich i Niemiec, które są głównymi inwestorami z sektora usług w Trójmieście. Łącznie 120 zlokalizowanych tam centrów biznesowych zatrudnia już ponad 19 000 osób, czyli o 15% więcej niż w roku ubiegłym. Dwucyfrowy wzrost zatrudnienia to dobry prognostyk zarówno dla branży usług, jak i deweloperów – informuje Marcin Faleńczyk kierujący pracami trójmiejskiego biura JLL.

Popyt w Trójmieście nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. W I półroczu tego roku wynajęto 73 800 m².

– Łącznie na Kraków, Wrocław oraz Trójmiasto przypada prawie 80% popytu zarejestrowanego na głównych rynkach regionalnych poza Warszawą. Wysokie zainteresowanie nowoczesnymi powierzchniami biurowymi jest między innymi generowane przez nowych inwestorów reprezentujących sektor usług – dodaje Marcin Faleńczyk.

 „W ciągu ostatnich siedmiu lat Trójmiasto podwoiło zasoby powierzchni biurowej osiągając w I półroczu poziom 645 500 m². Kolejne 150 300 m² pozostaje w budowie. Z naszych prognoz wynika, że w II połowie 2017 r. na trójmiejski rynek biurowy może trafić nawet ponad 90 000 m² – komentuje Łukasz Dziedzic, konsultant w Dziale Badań Rynku i Doradztwa, JLL

Do największych biurowców w budowie należą: Olivia Star, Alchemia III Argon oraz Olivia Seven.

Obecnie wskaźnik pustostanów kształtuje się na poziomie 7,8%, co przekłada się na około 50 000 m² dostępnej powierzchni biurowej. Warto zauważyć, że jest to znaczący spadek w porównaniu z końcem 2016 r., związany z szybką absorpcją nowo oddawanych projektów.

 

Olivia Star (fot. Olivia Business Centre)

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.