Mieszanki betonowe do ścian szczelinowych powinny spełniać specjalne wymagania dotyczące składu i konsystencji. Użycie niewłaściwej mieszanki utrudnia wykonawstwo oraz powoduje defekty konstrukcji, często trudne do wykrycia.
Ściany szczelinowe stosowane są od ponad 60 lat jako obudowy wykopów, fundamenty i inne konstrukcje w różnych dziedzinach budownictwa. Jest to zatem technika w pełni dojrzała i zgromadzono wiele doświadczeń, które znalazły wyraz w normach i innych dokumentach. Z doświadczeń tych wynikają szczególne wymagania stawiane betonom do formowania ścian szczelinowych. Wymagania można podzielić na dwie grupy:
– konstrukcyjne decydujące o wytrzymałości i trwałości ścian, ogólnie dobrze znane projektantom;
– technologiczne warunkujące właściwe formowanie ścian.
Betony stosowane w tzw. specjalnych robotach geotechnicznych, zwłaszcza w palach i ścianach szczelinowych, powinny spełniać specyficzne wymagania, np. [5]. Wynikają one zarówno z cech stosowanych technologii, jak i warunków użytkowania konstrukcji. Wymagania te są zasadniczo odmienne od wymagań wobec mieszanek układanych z reguły w deskowaniach, przeznaczonych do formowania innych elementów, a szczególnie konstrukcji mostowych. Problem ten jest dobrze znany wykonawcom ścian, lecz nadzór robót często go nie docenia, zwłaszcza że pokutujące od lat błędne wymagania w przepisach budowlanych nie mogą się doczekać zmian. Użycie niewłaściwej technologicznie mieszanki zwykle powoduje bardzo poważne konsekwencje. Mieszanka betonowa układana w zawiesinie bentonitowej powinna zapewniać wypływ przez rurę wlewową, a także pełne wypchnięcie zawiesiny (lokalnie zgęstniałej), dokładne wypełnienie szczeliny i całkowite otulenie prętów zbrojenia. Znane są przykłady obiektów, przy budowie których nie przestrzegano zasad lub stosując się do nieracjonalnych wymagań, wytworzono konstrukcje z nienaprawialnymi defektami w nieodkopywanych częściach ścian.
Fot. 1 Brak otulenia zbrojenia spowodowany zbyt gęstą mieszanką betonową
Specjalne wymagania stawiane betonom do ścian szczelinowych
Zasady betonowania podwodnego są powszechną wiedzą podręcznikową. Wymagania związane z wykonywaniem ścian szczelinowych zawierały już np. warunki techniczne [4] z 1992 r. Zasady te zostały skodyfikowane w normach PN-EN 1538:2002 i PN-EN 1538:2010E oraz w PN-EN 206:2014E [1, 6]. Warto dodać, że obie te normy zostały ostatnio znowelizowane i obecne wersje są dostępne w PKN tylko po angielsku. W nowej wersji normy EN 206:2013 wprowadzono normatywny załącznik D „Wymagania dodatkowe dotyczące specyfikacji i zgodności betonu do specjalnych robót geotechnicznych”. Zawiera on postanowienia dotyczące właściwości betonów stosowanych w palach wierconych wg EN 1536, ścianach szczelinowych wg EN 1538, palach przemieszczeniowych formowanych w gruncie wg EN 12699 i mikropalach wg EN 14199. Wyraźnie zaznaczono, że w przypadku wymienionych zastosowań decydujące są szczegółowe postanowienia w załączniku D. W załączniku wskazano, że w konstrukcjach geotechnicznych wymagania te mogą być odmienne niż w innych robotach.
Truizmem jest stwierdzenie, że mieszanka betonowa powinna być dostosowana do technologii betonowania. Podczas formowania ścian szczelinowych mieszanka układana jest w trudnych warunkach – pod zawiesiną bentonitową – i nie podlega zagęszczaniu wibratorami. Mieszanka powinna mieć konsystencję ciekłą. Powinna być też odporna na segregację, spoista, o dobrej płynności. Ponieważ nie można jej zagęszczać wibracyjnie, powinna mieć zdolność samozagęszczania. Przy betonowaniu podwodnym metodą kontraktor najwcześniej wlane porcje mieszanki, doznające zanieczyszczenia zawiesiną w wyniku ścierania osadu bentonitowego ze ścian szczeliny i zbrojenia, są wypychane przez następne porcje w górę aż na sam wierzch formowanego elementu. Dlatego mieszanka powinna zachować wystarczającą urabialność przez cały czas jej układania. Jest to istotne, gdyż przy dużych wymiarach i głębokości sekcji ścian, a także trudnościach w płynnej dostawie betonu proces betonowania może trwać nawet kilka godzin. Tylko mieszanka o takich właściwościach, układana przez rurę wlewową, a więc bez wibrowania, może wypełnić szczelinę, opłynąć i otoczyć zbrojenie oraz wypchnąć zawiesinę bentonitową ze wszystkich miejsc, szczególnie ze strefy styku sekcji i miejsc koncentracji zbrojenia.
Powinny być stosowane kruszywa naturalne, nie należy używać kruszywa łamanego, które stawia większy opór przepływowi mieszanki, klinuje się na zbrojeniu i pogarsza wypełnianie szczeliny. Kruszywo powinno zawierać odpowiednio dużo frakcji piaskowej i pyłowej. Skład mieszanki betonowej [5] powinien być tak dobrany, aby zapobiec jej segregacji podczas układania pomimo wysokiej płynności, zapewniając swobodny przepływ wokół zbrojenia, a po stwardnieniu uzyskanie materiału zagęszczonego i dostatecznie wodoszczelnego. Wieloletnia praktyka wykazała, że jest to możliwe. Wykonawcy ścian często określają dostawcom betonu wymagania zapewniające właściwe formowanie. Wskazane jest użycie betonu od zaufanego, niekoniecznie najtańszego, producenta. Skutkiem źle dobranej mieszanki bywa drastyczne pogorszenie jakości konstrukcji, np. pustki i „raki”, lub niedostateczne wypełnienie szczeliny i brak otulenia zbrojenia (fot. 1). Szczególnie narażone są strefy w pobliżu styków sekcji (fot. 2) i elementu rozdzielczego, gdzie mieszanka ma dłuższą drogę do przebycia, lub przy innych elementach osadzonych w zbrojeniu sekcji.
Poważne defekty ścian, często trudne do wykrycia, powoduje zaklinowanie zbyt gęstej mieszanki w rurze wlewowej. Trzeba wówczas ją wyciągnąć i oczyścić oraz możliwie niezwłocznie starannie wznowić betonowanie. Tym niemniej nieuniknione jest powstanie w sekcji przewarstwienia zanieczyszczonego zawiesiną lub ze zgęstniałej zawiesiny, co radykalnie zmniejsza nośność konstrukcji i może powodować też znaczną jej nieszczelność.
Fot. 2 Brak otulenia zbrojenia betonem w pobliżu styków sekcji
Dobór cementów
Rodzaj cementu powinien być dostosowany do klasy ekspozycji w miejscu wbudowania i mieć potwierdzoną przydatność do zastosowań geotechnicznych. Należy stosować rodzaje cementów określone według normy EN 197-1 lub wymienione niżej:
– portlandzkie: CEM I, żużlowy portlandzki CEM II/A-S i II/B-S, krzemionkowy CEM II/A-D, popiołowy CEM II/A-V i II/B-V łupkowy CEM II/A-T i II/B-T, wapienny CEM II/A-LL oraz wieloskładnikowe CEM II/A-M (S-V) i CEM II/B-M (S-V) oraz CEM II/A-M (S-LL, V-LL) i CEM II/B-M (S-LL, V-LL);
– hutnicze CEM III/A, III/B i III/C.
Innych rodzajów cementu można użyć, jeśli je wypróbowano w porównywalnych warunkach wg EN 206. Nie dopuszcza ona stosowania cementu glinowego. Preferowane jest użycie cementów CEM II i CEM III lub częściowe zastąpienie CEM I przez dodatki typu II (popiołów lotnych, pyłów krzemionkowych lub granulowanego żużla), gdyż poprawiają one właściwości betonu: jego urabialność, dają spowolnienie wiązania i zmniejszenie wydzielania ciepła, zwiększenie odporności chemicznej i trwałości betonu oraz redukują wydzielanie wody z mieszanki. Należy się jednak liczyć z tym, że cementy CEM III, chociaż formalnie zgodne z normą, nie mają stabilnego składu dodatku popiołów, co może wpływać na ich właściwości.
Zgodnie z załącznikiem D do EN 206:2013 w betonie pali wierconych i ścian szczelinowych układanym podwodnie minimalna zawartość cementu ≥ 375 kg/m3. Ze względu na dobre „smarowanie” i rozpływanie się mieszanki minimalna zawartość cząstek drobnych (< 0,125 mm łącznie z dodatkami i cementem) wynosi:
– przy kruszywie grubym Dlower > 8 mm i Dupper > 8 mm ≥ 400 kg/m3,
– przy kruszywie grubym Dlower ≥ 4 mm i Dupper ≤ 8 mm ≥ 450 kg/m3.
Dobór kruszywa
W załączniku D do EN 206:2013 podano wymagania dotyczące kruszywa: w celu ograniczenia segregacji mieszanki powinno mieć ono uziarnienie ciągłe (bez luk wielkości ziaren), zalecane jest kruszywo otoczakowe. Zaznaczono, że użycie kruszywa z destruktu betonowego lub porowatego może wpływać na zmiany konsystencji mieszanki w czasie. Największy wymiar ziaren Dupper nie może przekraczać mniejszej z wartości: 32 mm i 1/4 rozstawu w świetle prętów podłużnych zbrojenia oraz 1/6 średnicy wewnętrznej rury wlewowej lub przewodu pompy. W specyfikacjach należy też określić dolny wymiar ziaren Dlower.
Norma dla ścian szczelinowych PN-EN 1538:2010E zawierała dodatkowe wymagania: w przypadku największych ziaren 32 mm zawartość piasku (d ≤ 4 mm) większa od 40% ciężaru kruszywa oraz zawartość cząstek drobnych w mieszance (< 0,125 mm łącznie z cementem i innymi materiałami) od 400 do 550 kg/m3. Kruszywo zamarznięte należy podgrzać, by nie zawierało lodu ani zmarzliny.
Konsystencja mieszanki betonowej
W załączniku D podano, że konsystencję mieszanki należy określać, podając wartość średnicy rozpływu, opadu stożka lub obu tych wielkości. Wymagane wartości zestawiono w tablicy D.3 załącznika. Dla mieszanek do betonowania przez rurę wlewową pod zawiesiną stabilizującą wymagane są:
– średnica rozpływu wg EN 12350-5 -600 mm,
– opad stożka wg EN 12350-2 -200 mm.
Odchyłki od wymaganych wartości mogą wynosić ±30 mm. W razie potrzeby wskazane jest podanie również wymaganej konsystencji po określonym czasie.
Do badania konsystencji betonów „ciekłych” zalecane jest badanie rozpływu [5]. Badanie opadu stożka Abramsa wg PN-EN 12350-2:2011 mieszanek „tłustych” (wymaganych do betonowania rurą wlewową) przy opadzie ponad 180 mm nie umożliwia właściwego określenia konsystencji. Kształt stożka sprzyja ślizganiu się mieszanki po ściankach, przez co jej ciekłość jest zawyżana.
Badanie to sprawdza się w betonach o niższych punktach piaskowych (do 39%). Stolik rozpływowy wg PN-EN 12350-5:2011 przy konsystencjach „ciekłych” i betonach SCC jest zdecydowanie lepszy – oddaje rzeczywistą konsystencję mieszanki. Ponadto z widoku rozlanej mieszanki można wnioskować o jej spoistości – nie powinna się wydzielać woda lub zaczyn.
Norma dotycząca wykonywania ścian szczelinowych PN-EN 1538:2010 zawierała jeszcze wymagania, by mieszanka betonowa układana w zawiesinie była odporna na segregację, spoista, o dobrej płynności, samozagęszczająca; o wskaźniku w/c do 0,6. W przypadku długotrwałych betonowań sekcji zalecane jest, aby mieszanka zachowała opad stożka co najmniej 100 mm po czterech godzinach od jej przygotowania.
Bardzo kontrowersyjnym zagadnieniem jest szczelność ścian szczelinowych. Norma PN-EN 1538:2002 wyraźnie stanowi: Nie można oczekiwać, że ściany szczelinowe będą całkowicie wodoszczelne, gdyż przecieki mogą się pojawić w stykach, przy wnękach lub przez materiał ściany. W normalnych warunkach nie można uniknąć wilgotnych plam i kropelek wody na powierzchni ściany. Każdy beton zawiera mikropory, przez które odbywa się migracja wody i gazów. Właściwie zaprojektowany i wykonany beton konstrukcyjny zazwyczaj jest szczelny. Przesiąkanie lub przecieki najczęściej występują w stykach sekcji lub nieciągłościach ściany i połączeniach z innymi elementami oraz w miejscach rys i spękań. Rzadko wilgoć przenika przez pole sekcji w postaci plam lub „rosy”. Zapewnienie całkowitej szczelności wymaga specjalnych zabiegów, które powodują wzrost kosztu i czasu robót. Wysokie wymagania wodoszczelności należy stosować z rozwagą. Dlatego wprowadzono pojęcie klas szczelności ścian. W podstawowej klasie szczelności (ściany bez dodatkowej izolacji) dopuszczalne są wilgotne plamy i drobne kropelki (roszenie) na powierzchni ściany, natomiast niedopuszczalne są strużki wody i mierzalne przecieki. Pojedyncza plama nie może być większa niż 4 m2, a całkowita powierzchnia plam niż 5% widocznej powierzchni ściany. Ewentualne nieszczelności są usuwane po odkopaniu ścian, np. uszczelniając je zastrzykami cementowymi, chemicznymi, tworzyw sztucznych albo wykonując zaprawy betonu ścian. Wskazane jest pewne odczekanie z wykonaniem napraw aż do wystąpienia pełnych odkształceń ścian. W klasach ulepszonej i specjalnej na zamówienie inwestora stosuje się specjalne środki i zabiegi. Szczelność ścian można oceniać dopiero po zamknięciu budynku lub pomieszczeń i uszczelnieniu płyty dennej oraz po ich osuszeniu, aby wyeliminować napływ wód opadowych lub technologicznych oraz zjawisko roszenia pary na zimnych ścianach.
Ściany szczelinowe w pomieszczeniach podziemia ogólnie nie powinny być tynkowane. Jeśli względy estetyczne wymagają gładkich powierzchni, można je przykryć panelami demontowanymi, gdy ściana wykazuje zawilgocenia wymagające naprawy. Na ścianie bez tynku łatwo można ustalić poszukiwane miejsce. Ściana otynkowana utrudnia odnalezienie nieszczelności. Działania naprawcze wymagają wtedy usunięcia tynku, a po ich zakończeniu powtórnego otynkowania. Może się też okazać, że zabieg był nieskuteczny i trzeba go ponowić. Panel może być wielokrotnie zdejmowany, a po każdej interwencji niezwłocznie założony.
Wymagania dotyczące betonu w fundamentach konstrukcji mostowych
Od konstrukcji mostowych oczekuje się większej niezawodności niż w innych dziedzinach. Obowiązują wobec nich zwiększone wymagania, mające poprawić zwłaszcza trwałość i odporność na korozję. Określają one klasy betonu, jego nasiąkliwość i mrozoodporność, a także żądają stosowania kruszywa łamanego, cementu „specjalnego” CEM I, niskich klas konsystencji mieszanki itp. Korzenie tych wymagań sięgają złych doświadczeń z betonami epoki gierkowskiej, których niewłaściwa jakość wielokrotnie powodowała konieczność gruntownych napraw lub nawet rozbiórki mostów już po kilkunastu latach. Zapobiec temu miało wcześniej zarządzenie GDDP z 1990 r., a później obowiązujące do dziś rozporządzenie [7] w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogowe obiekty inżynierskie (w tym tunele, ściany oporowe i inne podziemne części obiektów komunikacyjnych). Wymagania podane w rozporządzeniu są uzasadnione i realne do spełnienia w konstrukcjach betonowanych w deskowaniu i zagęszczanych wibracyjnie (choć niektóre wymagania są krytykowane i powinny być zmienione). Jednak nie są one ani potrzebne, ani możliwe (lub skrajnie trudne) do spełnienie w pewnych elementach fundamentów.
Stosowanie wymagań dotyczących betonu mostowego (na kruszywie łamanym) do ścian szczelinowych, baret i pali w obiektach mostowych i tunelach komunikacyjnych jest błędne. Takie wymaganie wynika z rozporządzenia [7]. Wymaganie betonu mostowego jest właściwe w nadziemnych elementach konstrukcji obiektów mostowych, ale całkiem nieuzasadnione jest żądanie takiego betonu w częściach podziemnych, nienarażonych na agresywne działanie środowiska drogowego, a wręcz szkodliwe w konstrukcjach formowanych w gruncie metodą betonowania podwodnego (kontraktor).
Niedostatki rozporządzenia [7] są od dawna znane i krytykowane, np. w publikacji [2]. Postanowienia norm oraz załącznika D do normy [1] nie pozostawiają wątpliwości, że stosowanie do fundamentów wymagań rozporządzenia [7] jest błędne i wymaga ono zmiany.
Na stronie internetowej www.gddkia.gov.pl w odnośniku „wzorcowe dokumenty kontraktowe (WDK) dla systemów »projektuj i buduj« i »utrzymaj standard«” opublikowano prawie jednakowe dwie wersje specyfikacji: „OSTM – 13.01.00 Beton konstrukcyjny w drogowym obiekcie inżynierskim” (niedatowana) oraz „OST BETON KONSTRUKCYJNY 18.07.2014″. Specyfikacje te uaktualniły wymagania zgodnie z obecną wiedzą. Jednak dokument ten nie wspomina o betonach do fundamentów głębokich. Powoduje to, że „praworządni” inspektorzy nadzoru (powodowani niewiedzą lub strachem przed decyzją) domagają się przestrzegania wymagań dla betonów w fundamentach jak w konstrukcji mostowej.
Trwałość ścian narażonych na działanie mrozu
Doświadczenia ostatnich dziesięciu lat wykazały [3], że beton dający się układać podwodnie zwykle nie spełnia normowych wymagań mrozoodporności. Są przykłady ścian szczelinowych fatalnie zabetonowanych z powodu usiłowania uzyskania odporności na mróz. Prowadzi to do powstania defektów ścian trudnych do usunięcia w częściach odsłoniętych, a oczywiście nienaprawialnych w miejscach zakrytych. Mrozoodporność ścian nie jest potrzebna taka jak belek czy słupów, bo ściany jednostronnie „ogrzewa” grunt i warunki pracy są łagodniejsze. W ścianach usytuowanych pod gołym niebem wymagania mrozoodporności należy ograniczyć do minimum, stosując inne rozwiązania zabezpieczające beton przed niszczeniem. Natomiast jakiekolwiek wymaganie mrozoodporności elementów trwale zagłębionych w gruncie nie ma logicznego uzasadnienia.
Podsumowanie
Wymagania technologiczne wobec betonów stosowanych w fundamentach są zasadniczo odmienne niż do innych rodzajów konstrukcji. Wymagania te, wynikające z wieloletnich doświadczeń krajowych i zagranicznych, zostały skodyfikowane w normach europejskich dotyczących wykonawstwa robót geotechnicznych, a ostatnio w załączniku D do normy PN-EN 206:2014-04E [1]. Użycie niewłaściwej mieszanki powoduje trudności wykonawcze oraz poważne defekty konstrukcji, często trudne do wykrycia.
Do betonów „geotechnicznych” nie można stosować wymagań ustalonych dla betonów mostowych. Niektóre przepisy, a zwłaszcza rozporządzenie [7], są przestarzałe i wymagają dostosowania do zasad sztuki budowlanej i zdrowego rozsądku. Nieracjonalne są wymagania dotyczące mrozoodporności betonu odsłoniętych ścian szczelinowych, a zwłaszcza fundamentów pozostających trwale w gruncie. Skutki takich postanowień powodują absurdalne konflikty wykonawców i nadzoru robót oraz odbijają się negatywnie na jakości i trwałości budowanych konstrukcji. Przepisy narzucające nieracjonalne wymagania powinny zostać jak najszybciej zmienione.
dr inż. Bolesław Kłosiński
Instytut Badawczy Dróg i Mostów
Zdjęcia: mgr inż. Krzysztof Grzegorzewicz
Piśmiennictwo
1. PN-EN 206:2014-04E Concrete. Specification, performance, production and conformity (Beton – Wymagania, właściwości, produkcja i zgodność).
2. M. Faleńska, Projekt zmian w przepisach dotyczących betonów w inżynierii komunikacyjnej, „Budownictwo • Technologie • Architektura”, październik – grudzień 2003.
3. K. Grzegorzewicz, P. Rychlewski, Ściany szczelinowe jako konstrukcje oporowe, „Inżynieria i Budownictwo” nr 7-8/2007.
4. B. Kłosiński, Warunki techniczne wykonywania ścian szczelinowych, wyd. II, Wyd. IBDiM, Seria I: Informacje, instrukcje, z. nr 35, Warszawa 1992.
5. B. Kłosiński, P Kamiński, O racjonalnych wymaganiach wobec betonów do fundamentów głębokich, „Drogownictwo” nr 10/2014.
6. PN-EN 1538:2010E Wykonawstwo specjalnych robót geotechnicznych – Ściany szczelinowe.
7. Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 30 maja 2000 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogowe obiekty inżynierskie i ich usytuowanie (Dz.U. Nr 63, poz. 735).