SeNeX – ekologiczna technologia w energetyce

28.08.2019

SeNeX to innowacyjny projekt, który ma ograniczyć emisję substancji szkodliwych, wytwarzanych podczas spalania węgla kamiennego w kotłach rusztowych typu MCP stosowanych w energetyce w Polsce.

 

Kotłownia i chłodnia w budowie

 

Nad technologią SeNeX pracuje konsorcjum złożone z przedstawicieli Budimex SA, Instytutu Energetyki-Instytutu Badawczego oraz Mostostal Kraków. Jest ona przeznaczona dla sektora energetycznego, zwłaszcza ciepłowni i elektrociepłowni, oraz dla zakładów przemysłowych, takich jak cukrownie czy zakłady chemiczne.

 

SeNeX ograniczy emisję zanieczyszczeń

Nieefektywne spalanie paliw w kotłach powoduje zwiększoną emisję do atmosfery szkodliwych substancji, takich jak tlenki węgla, azotu, siarki, metale ciężkie i pyły. Wprowadzenie Technologia SeNeX przyczyni się do redukcji emisji.

Parlament Europejski i Rada Europy 25 listopada 2015 r. wydały Dyrektywę 2015/2193 w sprawie ograniczenia emisji zanieczyszczeń do powietrza, pochodzących ze spalania m.in. węgla kamiennego w średnich obiektach energetycznego spalania (Medium Combustion Plant – MCP). Nowe standardy emisji z MCP o mocy do 50 MW mają obowiązywać od 1.01.2025 r.

Rozwiązanie problemu redukcji emisji zanieczyszczeń jest więc istotne z powodów zarówno ekologicznych, jak i ekonomicznych. Niespełnienie limitów emisyjnych spowoduje co najmniej kary finansowe lub nakaz odstawienia kotła grzewczego. Efektem może być ograniczenie zdolności produkcyjnych zakładów, ze wszystkimi tego konsekwencjami.

 

Kotłownia elektrowni – SeNeX ograniczy emisję substancji szkodliwych pochodzących z kotłów

 

Czytaj też: W Suwałkach ruszyła instalacja oczyszczania spalin przemysłowych

 

SeNeX – zakres prac

Projekt SeNeX zakłada zamontowanie w kotle opatentowanych lanc. Pozwoli to na precyzyjnie kontrolowany wtrysk reagentów do redukcji dwutlenku siarki (SO2) oraz tlenku azotu (NOx) – w odpowiednim zakresie temperatur wewnątrz kotła i niezależnie od jego obciążenia. Układem oraz położeniem lanc sterować będzie odpowiedni algorytm. Badania przemysłowe i rozwojowe, realizowane przez partnerów konsorcjum, obejmą model i pracę wybranego kotła, a ich celem będzie wskazanie optymalnego miejsca zainstalowania lanc. Określone zostaną parametry ich pracy, a także powstanie algorytm sterujący położeniem lanc oraz dozowaniem czynników redukujących.

W ramach SeNex zaprojektowana zostanie specjalna instalacja, metoda jej wykonania oraz sposób integracji z infrastrukturą ciepłowni. Projekt zakończy przeprowadzenie testów, ocena efektywności oraz analiza techniczno-ekonomiczna rozwiązania.

 

Projekt współfinansowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Działania 4.1 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014–2020. Wartość projektu to 6 615 724,04 zł, a dofinansowanie wynosi 4 646 517,7 zł. Pierwsze prace nad technologią rozpoczęły się w maju 2019 r., a ich zakończenie planowane jest na luty 2022 r.

 

Zdjęcia: Budimex SA

 

Przeczytaj także: Przystosowanie bloku 460 MW w Łagiszy do norm BAT

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in