Nowy produkt dla inteligentnego miasta

31.01.2017

Qumak, polska spółka technologiczno-informatyczna, rozpoczęła współpracę z inżynierską firmą Promar Sp. z o.o. zajmującą się optymalizacją zużycia energii oraz zdalnego zarządzania infrastrukturą techniczną w budynkach. Podmioty wspólnie zrealizują projekt z obszaru efektywności energetycznej.

Zgodnie z przyjętymi ustaleniami firmy zobowiązały się m.in. do wytworzenia platformy zdalnego zarządzania zużyciem mediów energetycznych i użytkowych w oparciu o istniejące rozwiązanie firmy Promar. Narzędzie to będzie rozwijane na potrzeby projektów realizowanych przez Qumak z obszaru szeroko rozumianego Smart City i tzw. internet of things (IoT), a architektura oprogramowania będzie umożliwiała świadczenie usług z chmury obliczeniowej. Dzięki takiemu podejściu do tworzenia platformy obie firmy zapewnią sobie de facto nieograniczoną skalowalność rozwiązania.

Qumak odpowiedzialny będzie za hosting infrastruktury sprzętowej, budowę nowej platformy oraz świadczenie usług back office i wsparcia użytkowników (call center). Promar natomiast zajmie się produkcją, rozwojem i dostawą urządzeń komunikacyjnych dla rozwiązania oraz eksploatacją systemów energetycznych.

 

 

Jako specjaliści z zakresu instalacji HVAC i kontrolowania zużycia mediów energetycznych zawsze chcemy oferować naszym klientom produkty i usługi najwyższej jakości. Dostrzegamy również konieczność integrowania różnych usług wraz z rozwojem rynku IoT dla miast w ramach koncepcji Smart City. Dlatego też od 2 lat poszukiwaliśmy pewnego i wiarygodnego partnera, który wesprze nas w rozwoju naszej technologii oraz zapewni możliwość realizacji kompleksowych projektów dla miast – powiedział Bartosz Marciniak, wiceprezes ds. rozwoju w Promar Sp. z o.o.

Firmy zamierzają skupić się na obiektach, które odwiedzane są przez wiele osób każdego dnia, przez co występuje duża zmienność wykorzystania mediów – chodzi np. o kilkanaście tysięcy obiektów komercyjnych (galerie handlowe, fabryki, kompleksy biurowe) czy też podobną liczbę budynków samorządowych i użyteczności publicznej (urzędy, szpitale, szkoły). W planach jest również dotarcie do obiektów wojskowych, gdzie występuje znaczny potencjał w zakresie efektywności energetycznej.

Zamontowanie urządzeń i platformy nie wymaga dużych nakładów finansowych, a średni czas zwrotu z inwestycji to rok. Klienci, którzy zdecydują się na montaż rozwiązania będą mogli uzyskać preferencyjne warunki finansowania.

Zgodnie z planem już w tym roku rozwiązanie może zostać zaimplementowane nawet w kilkuset obiektach w całym kraju. Od połowy roku rozpocznie się także podmiana platformy, w podłączonych już 1500 obiektach, na wersję przygotowaną przez Qumak. Nowy system będzie posiadał nowe funkcjonalności, a także będzie wydajniejszy i stabilniejszy.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in