Dlaczego Optiroc Blok

21.03.2007

Keramzyt maxit produkowany jest w Gniewie (woj. pomorskie). Stanowi podstawowy składnik wyrobów keramzytobetonowych. W Polsce działa kilkunastu znaczących producentów wyrobów tego typu.

Artykuł sponsorowany

Keramzyt maxit produkowany jest w Gniewie (woj. pomorskie). Stanowi podstawowy składnik wyrobów keramzytobetonowych. W Polsce działa kilkunastu znaczących producentów wyrobów tego typu.

Większość produkuje elementy tworzące system Optiroc Blok. System ten został wprowadzony na rodzimy rynek przez firmę maxit (dawniej Optiroc) pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Obecnie maxit sprawuje techniczny nadzór nad całością produkcji pustaków, bloczków i innych elementów tego systemu.

Elementy z keramzytu nie są dotąd tak powszechnie stosowane jak ceramika, sylikaty czy gazobeton. Szybko rosnący popyt na kruszywo keramzytowe przekracza aktualne możliwości produkcyjne w całej Europie (gdzie maxit jest wiodącym producentem keramzytu). Ponadto produkcja pustaków i bloczków keramzytobetonowych jest droższa niż innych materiałów ściennych. Wiąże się to z dwustopniowym procesem produkcji. Z podstawowego surowca – gliny – produkuje się keramzyt, który następnie transportowany jest do regionalnego zakładu produkcyjnego, gdzie dopiero powstają produkty finalne – pustaki i bloczki. Wydłużony proces produkcyjny i związane z tym wyższe koszty wytworzenia nie odstraszają jednak kolejnych setek inwestorów, corocznie decydujących się na budowę domu w systemie Optiroc Blok.
Co skłania inwestorów do wyboru systemu budowania Optiroc Blok?

Bardzo wysoka paroprzepuszczalność. Wynika ona z porowatej struktury keramzytobetonu. Kulka keramzytu to głównie zamknięte pory, izolujące termicznie i akumulujące ciepło. Keramzytobeton tworzy strukturę z ogromną ilością znajdujących się pomiędzy granulatem porów otwartych, umożliwiającą przechodzenie pary wodnej przez przegrodę. Szybki transport pary wodnej – wynikający z różnicy temperatur i różnicy ciśnienia pomiędzy wnętrzem i otoczeniem budynku – powoduje przyspieszone wysychanie przegrody (ściany). Im szybciej przegroda schnie, tym prędzej staje się znakomitym izolatorem termicznym. Ma to duże znaczenie, zarówno trakcie pierwszych sezonów grzewczych po zakończeniu robót budowlanych, jak i w trakcie normalnej eksploatacji budynku.
Chemiczna neutralność keramzytobetonu. W procesie produkcji keramzytu glina ilasta poddawana jest procesowi wypału w temperaturze dochodzącej do 1200°C. W takich warunkach następuje spalenie i neutralizacja wszystkich składników organicznych, czyli zlikwidowanie pożywki dla ewentualnego rozwoju grzybów i pleśni. Wysoka paroprzepuszczalność i chemiczna neutralność keramzytu to dwa podstawowe czynniki przeciwdziałające możliwości powstania struktur mykologicznych w murach.
Izolacyjność termiczna. Współczynnik dla Keramzytu maxit wynosi 0,1 W/mK. Trudno znaleźć inny materiał, z którego można by wyprodukować elementy ścienne spełniające jednocześnie wymagania, zarówno pod względem konstrukcyjnym, jak i izolacyjnym. Przykładowo, bloczki fundamentowe systemu Optiroc Blok 38x24x24 cm posiadają izolacyjność termiczną blisko czterokrotnie lepszą niż bloczki betonowe, co pozwala – przy właściwym wykonaniu izolacji podłóg na gruncie w budynkach niepodpiwniczonych – wyeliminować cieplną izolację ścian fundamentowych. A to ułatwia np. wykończenie cokołu budynku.
Mały ciężar wyrobów. To bardzo ważny argument wykonawczy. Ciężar elementów z keramzytobetonu jest średnio dwukrotnie mniejszy niż ciężar innych materiałów koniecznych do wymurowania analogicznej powierzchni ścian. Wybudowanie domu w technologii keramzytowej to automatycznie dwa razy mniejszy ciężar materiałów przechodzących przez ręce murarza i jego pomocnika.

To tylko kilka czynników charakteryzujących system Optiroc Blok. Powyższe informacje należałoby jeszcze uzupełnić informacją o historycznych korzeniach budownictwa keramzytowego, które od ponad 40 lat rozwija się pomyślnie w Skandynawii, a tamtejsze budynki – o czym warto pamiętać – skutecznie walczą ze znacznie ostrzejszym niż w Polsce klimatem.
Pełną informację wraz z listą producentów można znaleźć na www.optirocblok.pl.

 

Andrzej Dobrowolski
doradca techniczny maxit

ZAMÓW PRENUMERATĘ

Artykuł zamieszczony 
w „Inżynierze budownictwa”, 
marzec 2007. 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in