Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Czapy kominowe

07.12.2018

Wbrew pozorom czapa jest bardzo ważnym elementem komina.
 

Czapa kominowa to element konstrukcyjny komina niezbędny do jego prawidłowego zakończenia ponad dachem. Jej nieprawidłowe wykonanie może skutkować zarówno szybszą erozją głowicy komina ponad dachem, jak również, w przypadku wadliwego montażu i wykonania, wpływać negatywnie na pracę urządzeń grzewczo-wentylacyjnych. W artykule zostaną opisane w skrócie prawidłowość wykonania czapy oraz sposoby jej montażu. Głównym zadaniem czapy kominowej jest ochrona wylotów przewodów kominowych ponad dachem przed opadami atmosferycznymi. Czapa chroni również głowicę komina przed zbędnym zabrudzeniem i zamakaniem. Tradycyjnie czapa kominowa wykonywana jest z betonowej płyty o grubości około 8-10 cm i wystaje poza obrys głowicy komina od 5 do 10 cm z każdej strony. Od 3 do 5 cm od zakończenia czapy, w części wystającej poza obrys komina, wykonuje się podłużne bruzdy (rowki) - zwane kapinosami, które powodują, że ściekająca z czapy kominowej woda trafia na połać dachową, a nie ścieka po ścianie kominowej, powodując jej zamakanie i zabrudzenie.

 

© rifat_ziyatdinov - Fotolia.com

 

W przypadku intensywnego zamakania ścian głowicy komina ponad dachem może dojść do bardzo szybkiej erozji (uszkodzeń), które prowadzą do licznych spękań itp.

Prawidłowo wykonana czapa umożliwia odpływ wody opadowej na bok, dlatego minimalny zalecany spadek w trakcie jej wykonywania to 2%.

Aby zapewnić prawidłowy odpływ wody, stosuje się również czapy dwuspadowe lub kopertowe, wymagające większego nakładu pracy przy wykonywaniu.

Czapy betonowe wykonuje się na deskowaniu (konstrukcji umożliwiającej wylanie mieszanki betonowej), które po związaniu mieszanki betonowej jest demontowane. Przed przystąpieniem do prac należy przysłonić papą asfaltową trzon komina oraz zabezpieczyć wyloty przewodów kominowych, uniemożliwiając przedostanie się zaprawy do ich wnętrza. Ważne, żeby podczas wykonywania szalunku zwrócić uwagę na przekroje przewodów kominowych - aby po wykonaniu czapa kominowa nie przewężała wylotów przewodów kominowych ponad dachem. Aby uformować czapę kominową, od razu z kapinosem stosuje się we wnętrzu deskowania półokrągłą drewnianą listwę. Po wykonaniu szalunku można przystąpić do zbrojenia. Powszechnie stosuje się siatkę z drutu zbrojeniowego średnicy 6-8 mm i pręty żebrowane zbrojeniowe o średnicy 6 mm - układając je poprzecznie i podłużnie co 10-15 cm. Na łączenia prętów zbrojeniowych stosujemy drut wiązałkowy. Na wykonaną konstrukcję wylewany jest beton B20. Pamiętać trzeba, żeby w czasie wykonywania czapy nie oszczędzać na jakości prętów i betonu, mając na uwadze jej późniejszą długoletnią eksploatację.

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube