Bezpieczny i lekki dach z ECOTHERM TOPLINE XR

01.09.2008

Przyszłoroczne wejście w życie dyrektywy europejskiej traktującej o obowiązku posiadania przez budynki charakterystyki energetycznej spowodowało, że znacznie wzrosło zainteresowanie termoizolacjami o coraz lepszych parametrach od tradycyjnych cieszących się popularnością płyt z EPS czy wełny mineralnej.

Termoizolacje fi rmy EcoTherm to materiał z grupy poliuretanów, które wynaleziono pod koniec lat 30. Od tamtej pory materiał jest stale udoskonalany. Także firma EcoTherm prowadzi nieustannie badania w swym własnym laboratorium nad udoskonalaniem izolacji cieplnych z materiału typu PIR (poliizocyjanurat).

Obowiązek posiadania paszportu energetycznego przez budynki sprawia, że coraz częściej zastanawiamy się nad sposobami skuteczniejszej i pewniejszej termoizolacji.

W przeszłości wymogi prawne dotyczące ochrony cieplnej budynku nie były tak restrykcyjne. Obecnie prawo budowlane, ale bardziej ekonomia, sprawia, że stosujemy coraz to większe grubości płyt termoizolacyjnych w celu zatrzymania ciepła i zaoszczędzenia na kosztach ogrzewania.

Budownictwo energooszczędne, a także i pasywne mają wiele wspólnego z jakością wykonanej termoizolacji. Rewelacyjnym rozwiązaniem dla budownictwa energooszczędnego są płyty termoizolacyjne firmy EcoTherm.

Płyty te można stosować wszędzie tam, gdzie dotąd stosowane były tradycyjne termoizolacje, tj. EPS czy wełna mineralna. To, co odróżnia izolacje EcoTherm, to rewelacyjny współczynnik przenikania ciepła λ, który zostawia inne materiały termoizolacyjne daleko w tyle. Porównując: współczynnik λ dla płyt EcoTherm wynosi: λ = 0,023 W/(mK), a dla wełny λ = 0,040 W/(mK).

Porównanie warstw izolacji o tym samym współczynniku U = 0,23 W/(m2K)

Współczynnik przewodzenia ciepła sprawia, że przy wykonaniu termoizolacji budynku spełniającej obecne wymogi prawne [U = 0,30 W/(m2K)], wystarczy zastosować warstwę izolacji o grubości 60 mm. Przy innych materiałach, aby uzyskać taki współczynnik U, należy zastosować warstwę izolacji o grubości 110 mm.
{mospagebreak} 
W przypadku dachu płaskiego dodatkowym atutem jest niski ciężar płyt z PIR. Termoizolacyjne płyty EcoTherm ważą zaledwie 30 kg/m3 (wełna używana na dachach płaskich to ok. 150 kg/m3). Dla zachowania współczynnika U = 0,30 W/(m2K) należałoby więc zastosować wełnę o grubości 130 mm, a co za tym idzie 1 m2 takiej izolacji ważyłby 19,5 kg.

Przy zastosowaniu płyt EcoTherm dla uzyskania współczynnika U = 0,30 W/(m2K) wystarczy użyć płyty o grubości 80 mm, a waga 1 m2 takiej termoizolacji wynosi zaledwie 2,4 kg. Mając na uwadze niski ciężar płyt na etapie projektowania, z powodzeniem możemy uzyskać liczne oszczędności poprzez zastosowanie cieńszych blach trapezowych, używanych jako podłoże konstrukcyjne w lekkich konstrukcjach szkieletowych.

Również w przypadku renowacji istniejących pokryć dachowych płyty EcoTherm zyskują przewagę nad innymi materiałami. Pokrycia dachowe ulegają zniszczeniom na skutek starzenia się materiału, oddziaływania czynników atmosferycznych, uszkodzeń mechanicznych itp. W przypadku płyt EcoTherm jest możliwe ponowne wykorzystanie płyt, gdyż mają one wysoką odporność na nacisk (150 kPa) oraz stosunkowo niską nasiąkliwość, dzięki wysokiej liczbie cel zamkniętych. Płyty stosowane do izolacji dachów mają okładzinę powleczoną folią aluminiową, która nie pozwala na bezpośredni kontakt z wodą w przypadku powstania ewentualnych nieszczelności.

W przypadku dachów z uszkodzoną hydroizolacją, a ocieplonych wełną, przy uszkodzonej hydroizolacji przenikająca woda jest w całości pochłaniana przez strukturę wełny i kumulowana w tym materiale. Na skutek zgromadzonej wody wełna znacznie zwiększa swój ciężar, całkowicie tracąc swoje właściwości termoizolacyjne, i nie ma możliwości ponownego wykorzystania jej.

Bezpieczeństwo przekrycia dachowego to jednak nie tylko niska waga. To przede wszystkim wytrzymałość w przypadku kontaktu z ogniem. Płyty EcoTherm TOPLINE XR posiadają Aprobatę Techniczną FIRE GUARD, która szczegółowo określa bezpieczeństwo systemów przekryć dachowych. W Fire Guard zawarte i opisane są systemy szczelności ogniowej:
RE15, REI15, REI20, RE30, REI30.

Wyszczególnione są systemy w układzie:
– jednowarstwowym (z pokryciami PVC lub bitumicznymi),
– dwuwarstwowym (z pokryciami PVC lub bitumicznymi),
– dwuwarstwowym w układzie płyty EcoTh erm + płyty styropianowe EPS, z pokryciami j. w.

Ponadto płyty posiadają Broof (t1) z pokryciami PCV i bitumicznymi, a także wymagany przez firmy ubezpieczające (liczące się na rynku amerykańskim) certyfikat FM Global Aproval.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in