31. edycja międzynarodowych targów energetycznych ENERGETAB 2018 odbyła się 11–13 września na terenach ekspozycyjnych ZIAD Bielsko-Biała SA.
Zakres prezentowanych wyrobów i technologii jest bardzo obszerny. Jak co roku, tak i tym razem przeważały urządzenia i aparatura związana z wytwarzaniem, przesyłaniem i dystrybucją energii elektrycznej od niskiego po najwyższe napięcia. Ale nie tylko – na tzw. stoiskach plenerowych łatwo można było dojrzeć maszyny, urządzenia czy pojazdy stosowane podczas budowy lub inspekcji linii napowietrznych i kablowych. Silnie prezentowaną branżą była też automatyka i elektronika przemysłowa – dostawcy aparatury pomiarowej, elementów elektromechanicznych (np. przekaźników, złącz, obudów), elementów indukcyjnych, transformatorków, zasilaczy, itp.
Od lat na bielskich targach pojawia się też wielu producentów i dostawców z branży oświetleniowej, zarówno jeśli chodzi o źródła światła (tutaj zdecydowanie przeważają LED-y), jak i oprawy czy słupy.
Nie brakowało też przedstawicieli branży odnawialnych źródeł energii (OZE), w której przeważali dostawcy paneli fotowoltaicznych oraz niezbędnych układów sterowania czy zabezpieczeń. Pojawiły się też firmy oferujące systemy magazynujące energię.
Chociaż na polskich drogach rzadko spotkać można samochody elektryczne, na targach pojawiło się kilku dostawców całkiem pomysłowych kiosków czy słupków do zasilania tych pojazdów, a także modeli samochodów elektrycznych.
Ponad 50 firm zgłosiło swoje produkty do konkursu na szczególnie wyróżniający się wyrób prezentowany na targach. Jury konkursu, któremu przewodził dr hab. inż. Tomasz Gałka, dyrektor Instytutu Energetyki w Warszawie, postanowiło nagrodzić Pucharem Ministra Energii „Zintegrowany system zasilania w oparciu o rozdzielnicę górniczą e2ALPHA-G i sterownik e2TANGO” zgłoszony przez spółkę Elektrometal Energetyka S.A. Puchar Prezesa PTPiREE zdobył „Sterownik polowy nowej generacji CZIP®-PRO” produkcji Relpol S.A., a Złotym Medalem PSE S.A. wyróżniono „Kompleksowe rozwiązanie rozdzielnic WN w izolacji gazowej” Elektrobudowy S.A. „Złoty Lew” im. Kazimierza Szpotańskiego przypadł poznańskiej Mikronice za „elementy systemu automatyzacji sieci SN/nn DALI-box”, w których szczególną uwagę konstruktorzy zwrócili na odporność na coraz groźniejsze, także w Polsce, cyberataki.
Targom towarzyszyły konferencje i seminaria organizowane przez izby czy stowarzyszenia branżowe oraz prezentacje firmowe. Tematem głównej konferencji pierwszego dnia targów był „Rozwój partnerskich relacji pomiędzy inwestorem a wykonawcą w energetyce”. Moderatorem rzeczowej i otwartej dyskusji był Jerzy Kurella, przewodniczący Rady Firm Przemysłu Elektrotechnicznego i Energetyki SEP. Stronę wykonawców reprezentowali prezesi lub członkowie zarządów kilkudziesięciu dostawców i realizatorów inwestycji energetycznych, natomiast stronę inwestorów – dyrektor Andrzej Cząstkiewicz z Centralnej Jednostki Inwestycyjnej PSE SA.
Prawie osiemdziesięciu specjalistów energetyki zawodowej z całej Polski zgromadziły warsztaty „Nowoczesne technologie w energetyce”, organizowane przez PTPiREE, na których głównym tematem były nowe rozwiązania typizacyjne dla linii napowietrznych SN.
Spore zainteresowanie wzbudziła konferencja zorganizowana przez Sekcję Producentów Aparatury Elektrycznej (SPAE) przy Krajowej Izbie Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT). Celem tej konferencji, zatytułowanej „Bezpieczna aparatura elektryczna niskiego napięcia”, było zwrócenie uwagi uczestników rynku na zagrożenia dla zdrowia i mienia użytkowników instalacji elektrycznych, wynikające z instalowania aparatów, które nie spełniają norm, wymogów technicznych i deklarowanych parametrów. Jest to tym groźniejsze, że poprzez nieuczciwą konkurencję wypierają one z rynku aparaty bezpieczne i pełnowartościowe.
Odbyło się też wiele ciekawych prezentacji organizowanych przez wystawców, które miały na celu przedstawienie najnowszych aparatów do badań ochronnych czy diagnostyki sieci, metod podnoszenia efektywności energetycznej, inteligentnego oświetlenia miast itp.
Łącznie swoje produkty na targach zaprezentowało 712 wystawców z 23 krajów europejskich i azjatyckich, których stoiska zajęły prawie 4 ha terenów ekspozycyjnych.
W dniu otwarcia tegorocznych targów, w trakcie wieczornej gali, organizator ENERGETAB – spółka ZIAD Bielsko-Biała została uhonorowana specjalnym wyróżnieniem – Złotą Odznaką Honorową za zasługi dla województwa śląskiego.
Więcej informacji na www.energetab.pl