Opolska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa była organizatorem cyklicznego szkolenia dla Okręgowych Rzeczników Odpowiedzialności Zawodowej i członków Okręgowych Sądów Dyscyplinarnych z Izb: Dolnośląskiej, Małopolskiej, Opolskiej, Podkarpackiej, Śląskiej i Świętokrzyskiej.
W szkoleniach organizowanych od 2006 r. przez izby Polski południowej po raz pierwszy uczestniczyli także koleżanki i koledzy z Łódzkiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa orazprzewodniczący OSD Zachodniopomorskiej OIIB.Władze Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa reprezentowali: Gilbert Okulicz-Kozaryn – przewodniczący Krajowego Sądu Dyscyplinarnego i Waldemar Szleper – Krajowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej – koordynator, wraz z członkami tych organów. Szkolenie odbyło się 17–19 października br. w Ośrodku Wczasowo-Rehabilitacyjnym „Ziemowit” w Jarnołtówku, położonym w Górach Opawskich, u podnóża Kopy Biskupiej.
Uczestników szkolenia przywitał Wiktor Abramek – przewodniczący Rady OPL OIIB. Z dużym zainteresowaniem wysłuchano wykładu pt. „Farma kolektorów słonecznych od projektu do użytkownika na przykładzie ośrodka Ziemowit”. Wykład w pierwszej części wygłosił Tomasz Smoter – przedstawiciel firmy projektowej i wykonawczej instalacji systemów solarnych z Myślenic, a uzupełniło go wystąpienie Agnieszki Piątek – dyrektor ośrodka wczasowo-rehabilitacyjnego, która przedstawiła korzyści płynące z zainstalowania ponad 400 solarów słonecznych. Wśród inżynierów budownictwa, szczególnie posiadających uprawnienia w zakresie instalacji sanitarnych, przedstawione informacje wzbudziły duże zainteresowanie, co potwierdziło się w żywej dyskusji i wymianie poglądów o zaletach oraz wadach instalowania solarów nie tylko w tak dużych obiektach, ale także w domach jednorodzinnych.
Farma kolektorów słonecznych w OSW Ziemowit
W drugi dzień szkolenia Piotr Klim – prawnik opolskiej izby, w formie warsztatów omówił zagadnienia odpowiedzialności zawodowej i dyscyplinarnej osób wykonujących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie. Przedstawione przez wykładowcę kazusy opracowane na podstawie konkretnych spraw oraz pytania skierowane do uczestników szkolenia potwierdziły, że taka metoda podnoszenia kwalifikacji pod względem znajomości prawa budowlanego znajduje duże uznanie wśród braci inżynierskiej.
Popołudniowa sesja szkoleniowa to wykład na temat przepisów karnych związanych z budownictwem, wygłoszony przez Klaudiusza Juchniewicza – prokuratora Prokuratury Rejonowej w Prudniku. Jak można było się spodziewać, znajomość przepisów w tym zakresie wymaga stałego ich uzupełniania ze względu na obszerność kodeksu karnego, cywilnego i pracy z prawem budowlanym. Całodzienne szkolenie zyskało duże uznanie rzeczników i członków sądów dyscyplinarnych, sprowokowało burzliwą dyskusję oraz wiele pytań do wykładowców.
Na zakończenie Gilbert Okulicz-Kozaryn oraz Waldemar Szleper dokonali merytorycznego podsumowania szkolenia. Według ich oceny taki sposób szkolenia oraz interesujący dobór wykładowców jest właściwym kierunkiem i należy go kontynuować w przyszłości, a szczególnie po wyborach nowych składów rzeczników oraz członków sądów w IV kadencji.
Miłym akcentem było wręczenie upominku oraz życzenia dla seniora wśród rzeczników i członków sądów dyscyplinarnych w PIIB – Stanisława Abrahamowicza – przewodniczącego OSD w Małopolskiej OIIB.
Uczestnicy wycieczki w elektrowni szczytowo-pompowej w Dlouhe Strane na tle wyeksploatowanej turbiny
Ostatniego dnia szkolenia odbyła się wycieczka techniczna do Czech celem zwiedzenia elektrowni szczytowo-pompowej w Dlouhe Strane. Elektrownia ta jest jedną z największych tego typu w Europie Środkowej, ma moc 2 x 325 MW, przy różnicy ok. 525 m poziomów zbiornika górnego o pojemności 2,720 mln m3 i zbiornika dolnego o pojemności 3,400 mln m3. Głównym zadaniem tej elektrowni jest przemiana energii grawitacyjnej wody płynącej do dolnego zbiornika na energię elektryczną oraz proces odwrotny w okresie mniejszego zapotrzebowania na energię elektryczną – jest to przykład ekonomiki tego typu elektrowni.
W tym samym czasie inna grupa uczestników szkolenia udała się na wycieczkę do Nysy oraz na plac budowy i modernizacji zbiornika wodnego „Nysa” (wartość inwestycji to ok. 1 mld zł),gdzie Robert Gliszczyński – kierownik kontraktu i członek Pomorskiej OIIB, zapoznał wszystkich z zakresem robót, a także oprowadził po placu budowy przelewu bocznego, kontrolowanego dla przepuszczenia wód katastrofalnych, i zapory zrzutowej.
Niestety, czas naglił i pozostała tylko godzina na zwiedzenie zabytków Nysy z jej najciekawszą budowlą Bazyliką Mniejszą pw. Św. Jakuba i św. Agnieszki – z najbardziej stromym dachem wśród kościołów zbudowanych w Europie.
W szkoleniu uczestniczyli również niektórzy przewodniczący izb okręgowych i mogli osobiście przekonać się, że fundusze przeznaczone na szkolenia wydawane są celowo, a podnoszenie kwalifikacji w zakresie znajomości prawa będzie przynosiło efekty także w przyszłości dla umocnienia samorządu zawodowego inżynierów budownictwa.
Mieczysław Molencki
Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej OPL OIIB – koordynator