Spółka Segar przy budowie II linii metra

15.10.2013

Wykonawstwo prac geoinżynieryjnych w ścisłym centrum miasta niejednokrotnie stanowi dzisiaj spore wyzwanie zarówno na etapie projektowania, jak i późniejszego wykonawstwa.

Maksymalne wykorzystanie działki, duża wymagana głębokość wykopu z uwagi na parking podziemny oraz mała uciążliwość wykonawstwa dla otoczenia są niejednokrotnie warunkami brzegowymi przy projektowaniu. Zaprojektowanie odpowiedniego zabezpieczenia wymaga od projektanta obszernej wiedzy z dziedziny wykonawstwa i znajomości dostępnych technologii łącznie z wiedzą na temat ich wartości. Z uwagi na powyższe, najrozsądniejszym rozwiązaniem problemu jest zlecenie zaprojektowania specjalistycznej firmie geotechnicznej zajmującej się zarówno projektowaniem, jak i wykonawstwem.

 

 

Tak też postąpiono przy budowie stacji Świętokrzyska dla II linii metra w Warszawie. Firma Segar zaprojektowała i wykonała zabezpieczenia wykopów w ścisłej zabudowie miejskiej dla wyjść z ww. stacji. Zabezpieczenie zostało zaprojektowane w technologii ścianki berlińskiej z koniecznym dwupoziomowym system rozparć. Konieczność zastosowania systemu rozparć ma na celu zarówno zmniejszenie wartości momentów zginających w konstrukcji ściany oporowej, jak i zminimalizowanie jej ugięcia do wartości maksimum 1 cm, co ma bezpośredni wpływ na osiadanie budowli w sąsiedztwie wykopu. Założenie to jest zawsze warunkiem brzegowym i praktycznie nieosiągalnym w przypadku stosowania konstrukcji pracujących wspornikowo. Dodatkowo nad istniejącymi tunelami zaprojektowano ruszt stalowy zawieszony na sąsiednich palach i systemie rozparć, którego konieczność zastosowania wynikała z braku możliwości osiągnięcia wymaganej głębokości pogrążenia kształtowników stalowych, związanej z obudową tunelu istniejącej linii metra.

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.