Soho by Yareal na warszawskim Kamionku to wielofunkcyjny kompleks, w którym znajdzie się kilkanaście budynków mieszkalnych oraz przestrzeń usługowo-handlowa. Przedstawiciele Yareal wmurowali właśnie jego akt erekcyjny.
Osią kompleksu, znajdującego się w kwartale ulic Mińskiej, Chodakowskiej, Żupniczej i Bliskiej, stanie się linearny park oddzielający budynki mieszkalne z blisko 900 mieszkaniami od części komercyjnej ulokowanej w zrewitalizowanych, postindustrialnych zabytkach.
Projekt Soho by Yareal to kontynuacja rozpoczętej 10 lat temu rewitalizacji poprzemysłowej części Kamionka. Zakłada zagospodarowanie ponad 5 ha terenów pofabrycznych, których przeszłość pozostanie obecna w pamiątkowej formie, wkomponowana w nowoczesną zabudowę. Etap pierwszy to realizacja pierwszego z budynków wielorodzinnych Soho 18 (131 mieszkań), będąca w toku.
– Centralnym punktem kompleksu Soho by Yareal będzie parkowa oś wschód-zachód, nawiązująca do dawnego przebiegu pofabrycznego układu komunikacyjnego z towarzyszącą zielenią. Ten 200-metrowy park linearny to serce założenia urbanistycznego, miejsce odpoczynku i integracji mieszkańców. Ograniczony ruch samochodowy umożliwi maksymalne wykorzystanie terenu pod rekreację. Zielona oś będzie przechodziła przez cały teren kompleksu, oddzielając część mieszkalną, złożoną z 7 budynków, których wygląd będzie nawiązywał materiałami elewacyjnymi oraz wykończeniem lobby i holi wejściowych do sąsiednich pofabrycznych zabytków. Razem będą tworzyły dobrze skomponowaną całość, dzięki zastosowaniu detali, wykończeń i płaszczyzn z kortenu, betonu architektonicznego oraz cegły – wyjaśnia projektant inwestycji, Błażej Hermanowicz z pracowni HRA Architekci, która stworzyła projekt budowy kompleksu oraz rewitalizacji i zagospodarowania budynków zabytkowych.
Soho by Yareal jako pierwsza inwestycja w Polsce będzie musiała spełnić wysokie wymogi już na etapie planowania. Projekt poddawany jest drobiazgowej certyfikacji w systemie BREEAM Communities, stosowanym w celu polepszenia, pomiaru i oceny społecznych, ekonomicznych oraz środowiskowych aspektów zrównoważonego budownictwa.
Czytaj także: Monopolis – nowe miejsce kulturalno-biznesowe w Łodzi
Osiedle Lifetown – budowa III etapu