S5 Świecie Południe-Bydgoszcz Północ – umowa podpisana

24.04.2020

GDDKiA podpisała umowę na dokończenie budowy drogi ekspresowej S5 Świecie Południe–Bydgoszcz Północ.

 

 

Umowa na realizację S5 Świecie Południe–Bydgoszcz Północ została zawarta z konsorcjum firm PBDiM Kobylarnia (lider) i Mirbud (partner). Chodzi o dokończenie prac na 22,4-kilometrowym odcinku drogi ekspresowej S5 między węzłami Świecie Południe (Dworzysko) i Bydgoszcz Północ (Aleksandrowo).

Wykonawca ma za zadanie wybudowanie m.in. dwujezdniowej drogi ekspresowej po dwa pasy ruchu, z rezerwą pod trzeci pas (w pasie dzielącym), węzłów Gruczno, Pruszcz, Trzeciewiec oraz Bydgoszcz Północ (tzw. dwuwęzeł), a także innych dróg towarzyszących drodze ekspresowej oraz dróg obsługujących teren przyległy. Trasa będzie wyposażona w urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, ochrony środowiska oraz systemy odwadniania i oświetlenia. Czas realizacji to 22 miesiące bez okresów zimowych (15 grudnia-15 marca). Koszt inwestycji wyniesie 583 377 261 zł.

GDDKiA odstąpiła 11 czerwca 2019 r. od kontraktów z firmą realizującą odcinek – Impresa Pizzarotti z uwagi na niewywiązywanie się z nich.

 

 

S5 w budowie

Droga S5 biegnąca z południa w kierunku północnym ma za zadanie połączyć Wrocław, Poznań, Bydgoszcz oraz pośrednio Gdańsk, stając się tym samym jedną z głównych dróg. Budowa drogi ekspresowej S5 na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, o długości prawie 130 km, przebiega od węzła Nowe Marzy na autostradzie A1 do granicy z województwem wielkopolskim.

Stan realizacji odcinków S5 w województwie kujawsko-pomorskim (z północy na południe):

  • Nowe Marzy-Świecie Południe (Dworzysko) – przed podpisaniem umowy;
  • Świecie Południe (Dworzysko)-Bydgoszcz Północ (Aleksandrowo) – podpisana umowa;
  • Bydgoszcz Północ (Aleksandrowo)-Bydgoszcz Opławiec (Tryszczyn) – od grudnia 2019 r. w użytkowaniu, oddany przed czasem;
  • Bydgoszcz Opławiec (Tryszczyn)-Bydgoszcz Błonie (Białe Błota) – w budowie, oddanie do ruchu przewidziane na 2020 r.;
  • Bydgoszcz Błonie (Białe Błota)-Szubin Północ – podpisana umowa na kontynuację prac budowlanych;
  • Szubin Północ-Żnin Północ – w budowie, w lutym br. został przełożony ruch z DK5 na jedną jezdnię S5, a oddanie do ruchu całości zaplanowano na 2020 r.;
  • Żnin Północ-granica województwa – od grudnia 2019 r. w użytkowaniu, oddany przed czasem.

 

Źródło: GDDKiA

 

Czytaj także: Trasa S5 – oddano kolejny odcinek

Droga ekspresowa S5 Poznań-Wrocław gotowa

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.