Rynek budowlany 2019: spadek nastrojów wykonawców

23.07.2019

W 2018 roku aż 53 procent firm ogólnobudowlanych przewidywało wzrost swoich przychodów. W roku 2019 wykonawcy już nie przejawiają takiego optymizmu. Czyżby zbliżał się koniec dobrej koniunktury na rynku budowlanym?

 

Instytut BCMM – badania marketingowe, specjalizujący się w badaniach rynku budowlanego, prowadzi od 2012 roku coroczny barometr nastrojów wśród firm ogólnobudowlanych, pytając je o ocenę obecnej sytuacji rynkowej.

 

Fot. pixabay (rhythmuswege)

 

Według najnowszej edycji raportu – „Nastroje wykonawców 2019” – odsetek firm branży budowlanej, które spodziewają się w 2019 roku wzrostu swoich przychodów, wynosi 40%, co stanowi spadek o 13 punktów procentowych w porównaniu do roku ubiegłego. Do 14% wzrósł odsetek firm, które przewidują, że ich przychody w nadchodzącym roku zmaleją (10% w roku 2018).

 

Wykres 1. Ocena sytuacji rynkowej

 

Zobacz też: Wzrosła sprzedaż materiałów budowlanych

 

Sytuację swojej firmy gorzej oceniają przedstawiciele większych firm ogólnobudowlanych (zatrudniających 6 i więcej pracowników), wśród których aż 20% przewiduje w tym roku spadek swoich przychodów.

 

Wykres 2. Ocena sytuacji rynkowej względem wielkości firmy

 

Metodologia badawcza: badanie realizowane było techniką wywiadu telefonicznego CATI na próbie n=418 firm wykonawczych op profilu ogólnobudowlanym (wykonują prace wznoszeniowe i wykończeniowe). Dobór próby prowadzony był metodą kwotową, kontrolowaną ze względu na lokalizację siedziby firmy (region geograficzny). Losowanie firm prowadzono w oparciu o branżowe bazy teleadresowe posiadane przez BCMM.

 

Termin realizacji badania: czerwiec 2019 r.

 

Źródło: Raport „Nastroje wykonawców 2019”, BCMM – badania marketingowe Spółka z o.o.

 

Czytaj też: Niewypłacalność – coraz większy problem w polskim budownictwie

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.