Rynek biurowy w Warszawie nadal w cenie

27.02.2019

Inwestorzy coraz bardziej doceniają potencjał stabilnych produktów inwestycyjnych, jakimi bez wątpienia są obiekty biurowe zlokalizowane w centrum Warszawy. Wśród pięciu największych transakcji biurowych w stolicy w 2018 r. aż trzy dotyczyły centralnego warszawskiego obszaru biznesowego (CBD) – Lumen i Skylight, CEDET i Spektrum, opiewające łącznie na kwotę ponad 420 mln euro – wynika z analiz CBRE.

 

Biurowce w centrum Warszawy to wciąż atrakcyjne inwestycje

 

Na rynku biurowym Warszawy w pierwszej piątce największych transakcji znalazły się także położone na obrzeżach centrum Gdański Business Center oraz Warsaw Spire. Kilka ostatnich lat potwierdziło silny popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe w sercu miasta, przez co ich dostępność przestała nadążać za potrzebami najemców, a obiekty umocniły swoją pozycję wśród najbardziej stabilnych produktów inwestycyjnych.

W minionym roku największe znaczenie dla ścisłego centrum biznesowego (CBD) warszawskiego rynku biurowego miało kupno biurowców Skylight i Lumen przez Globalworth Poland. To największa dotychczas taka transakcja tego inwestora w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Jej wartość wyniosła 190 mln euro.

– Biurowce zlokalizowane w centrum Warszawy to od lat jeden z preferowanych produktów inwestycyjnych. Na ich pozytywne postrzeganie przez inwestorów wpływają przede wszystkim mocne fundamenty rynku najmu, dzięki czemu inwestorzy mogą liczyć na zadowalający zwrot z inwestycji. W 2019 roku w centrum miasta zostanie oddanych siedem obiektów biurowych, o łącznej powierzchni 160 tys. m². Większość z nich będzie przedmiotami kolejnych transakcji inwestycyjnych – mówi Przemysław Felicki, dyrektor w Dziale Rynków Kapitałowych, CBRE.

Zakupiony za ponad 129 mld euro CEDET zlokalizowany w ścisłym centrum miasta, na popularnej ulicy handlowej łączy funkcje biurowe z usługowymi. Takich obiektów będzie, jak prognozuje Przemysław Felicki, w przyszłości coraz więcej. Nowym właścicielem dawnego „Smyka” został koreański fundusz zarządzany przez GLL Real Estate Partners.

Trzecie miejsce na podium największych transakcji w warszawskim centralnym obszarze biznesowym zajmuje zakup biurowca Spektrum Tower przez fundusz Globalworth. Wartość transakcji wyniosła 101 mln euro. Budynek przeszedł gruntowną modernizację.

Biur w stolicy cały czas brakuje, szczególnie w centrum. Jak wynika z raportu CBRE „Q4 2018 Market View. Warszawski rynek biurowy”, w ścisłym centrum Warszawy niewynajęte jest zaledwie 5,4% powierzchni, podczas gdy cztery lata temu była to aż jedna piąta. Przy czym dla najlepszych przestrzeni w segmencie budynków biurowych klasy A odsetek ten jest obecnie nawet niższy. Centrum Warszawy zajmuje obecnie pierwsze miejsce wśród centralnych dzielnic innych ważnych miast Unii Europejskiej pod względem liczby wynajętych m² powierzchni biurowej (w zestawieniu z całą dostępną).

 

Polecamy także: Trójmiejski rynek biurowy

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.