Pracownicy z branży budowlanej na wagę złota?

17.10.2017

Pracownicy z branży budowlanej to w ostatnich miesiącach wielcy wygrani rynku pracy. W I półroczu br. skierowano do nich o 16% więcej ogłoszeń o pracę niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Jednak czy we wszystkich województwach zapotrzebowanie jest na tym samym poziomie? Czy to duże firmy generują największe zapotrzebowanie na pracowników z branży budowlanej? Czy za zapotrzebowaniem idą adekwatne zarobki? O tym w Raporcie Pracuj.pl.

 

Fot. © zinkevych – Fotolia.com

 

Zapotrzebowanie na pracowników z branży budowlanej

W pierwszym półroczu 2016 r. pracodawcy opublikowali na Pracuj.pl blisko 15 900 ofert pracy skierowanych do pracowników z branży budowlanej. Z kolei w analogicznym okresie 2017 r. ofert tych było blisko 18 400 – co oznacza 16% wzrost zapotrzebowania.

Najsilniej wzrastało zapotrzebowanie na pracowników fizycznych i w pierwszym półroczu zainteresowanie pracodawców tymi pracownikami wzrosło o 46% w ujęciu rok do roku. Co ciekawe, na drugim miejscu znaleźli się kierownicy, na których pracodawcy zwiększyli zapotrzebowanie o 27%. Specjaliści branży budowlanej to nadal grupa często poszukiwanych pracowników, oferty skierowane do nich stanowią ponad 50% wszystkich ogłoszeń o pracę skierowanych do pracowników z branży budowlanej, a wzrost dla tej grupy zatrudnionych wyniósł 5% r/r.

Tendencja wzrostowa jest ściśle związana z mocnym odbiciem w branży budowlanej. Według danych statystycznych Głównego Urzędu Statystycznego, produkcja budowlano-montażowa w lipcu br. wzrosła o prawie 20% w stosunku do ubiegłego roku i jest to najwyższy wynik od 5 lat. Z badań GUS wynika również, że od stycznia 2017 r. zostało oddane do użytkowania więcej mieszkań niż w 2016 r.

 

 

Jak wynika z danych Pracuj.pl, najwięcej ofert pracy dla pracowników specjalizujących się w budownictwie, oprócz branży budownictwo i nieruchomości, pochodziło w I półroczu 2017 r. z branż: handel i sprzedaż, przemysł ciężki, telekomunikacja i zaawansowane technologie oraz przemysł lekki.

 

Czy wielkość firmy ma wpływ na zapotrzebowanie na pracowników z sektora budowlanego?

Branża budowlana ma własną specyfikę – obok największych firm, takich jak generalni wykonawcy, istnieje również cała gama mniejszych przedsiębiorstw funkcjonujących lokalnie. Często firmy te są podwykonawcami wobec tych największych i właśnie dlatego przeważnie te mniejsze organizacje generują największe zapotrzebowanie na pracowników z branży budowlanej.

Najwięcej ofert pracy skierowanych do pracowników branży budowlanej w pierwszym półroczu bieżącego roku opublikowali pracodawcy ze średnich firm. Stanowiły one niemal 36% wszystkich ofert pracy z tego okresu. Na drugim miejscu znaleźli się pracodawcy z firm małych, opublikowane przez nich oferty stanowiły 28,5% wszystkich ogłoszeń o pracę z tego okresu. Na trzecim miejscu znalazły się firmy największe, z których pochodziło co piąte ogłoszenie w omawianym okresie. Ogłoszenia z mikrofirm stanowiły 17,4% wszystkich ofert z pierwszej połowy 2017 r.

 

 

W jakich województwach poszukiwano pracowników z obszaru budownictwa?

Najwięcej ofert pracy skierowanych do pracowników z branży budowlanej pochodziło z województwa mazowieckiego, nieco więcej niż 1/5 wszystkich ogłoszeń o pracę opublikowano w tym województwie. Na kolejnych miejscach uplasowały się województwa z niemal 9% udziałem w ogólnej liczbie ogłoszeń, a były to: wielkopolskie, śląskie oraz dolnośląskie. Wiele ofert pracy pochodziło także z województwa małopolskiego i pomorskiego.

Największe wzrosty, bo o nieco ponad jedną piątą w ujęciu rok do roku, odnotowano w województwach kujawsko-pomorskim oraz mazowieckim oraz o niemal 35% w województwie lubelskim. W pozostałych regionach Polski zapotrzebowanie na pracowników z branży budowlanej rosło w mniejszym stopniu.

 

 

Jak kształtują się przeciętne zarobki pracowników z branży budowlanej?

W zestawieniu ogólnym, uwzględniającym wszystkie kategorie i branże obecne na Pracuj.pl, przeciętne zarobki pracowników z branży budowlanej kształtują się na poziomie 4400 zł brutto. Jednak są to dane uśrednione i nie uwzględniają dużej różnorodności stanowisk, które można wymienić w branży budowlanej. Zarobki inżynierów uzależnione są od poziomu doświadczenia i typu specjalizacji, dlatego przeciętne stawki wahają się od 3800 do 6000 zł brutto. Jak wskazują oficjalne dane, pracownicy fizyczni przeciętnie zarabiają 3400 zł brutto. Warto również zauważyć, że prezentowane dane są ogólnopolskie, a zarobki różnią się w zależności od wielkości miasta.

Najwyższą pozycję zajmuje kierownik kontraktu, następnie kierownik budowy oraz kolejno: kierownicy robót budowlanych, sanitarnych, bądź elektrycznych. Na dalszych poziomach można wymienić po kolei majstrów budowy czy inżynierów budowy. Jak kształtują się zarobki omawianych specjalistów z uwzględnieniem doświadczenia, zakresu kompetencji i poziomu wykształcenia?

 

Kierownicy – co ma wpływ na wysokość ich zarobków?

Na najwyższe zarobki wśród kierowników w branży budowlanej mogą liczyć kierownicy kontraktu, czyli osoby odpowiedzialne za realizację kontraktu na wszystkich etapach realizacji – począwszy od zarządzania finansami, nadzór techniczny, jakościowy oraz terminowy, a także nadzór kierowników budowy i wszystkich podwykonawców. Przeciętne wynagrodzenie brutto wynosi 10 700 zł, choć jedna czwarta pracowników tej specjalizacji otrzymuje wynagrodzenie wyższe niż 14 700 brutto.

Przeciętne wynagrodzenie kierownika budowy wynosi 8200 zł brutto, co czwarty zarabia ponad 10 200 zł. Z kolei zarobki najlepszych przekraczają 14 000 zł brutto miesięcznie. Wynagrodzenie kierowników budowy może się wahać w zależności od regionu, znajomości języków oraz wielkości firmy.

Osobną kategorią są kierownicy robót. Są oni odpowiedzialni za konkretne obszary prac na każdym z etapów budowy.

 

 

Jak wynika z danych Pracuj.pl, co piąty kierownik kontraktu prowadzi działalność gospodarczą. Blisko połowa kierowników, niezależnie od zakresu, może wykorzystywać samochód i telefon służbowy do celów prywatnych. Nieco ponad jedna trzecia może liczyć na prywatną opiekę medyczną oraz ubezpieczenie na życie. Co piąty kierownik otrzymuje także dofinansowanie do zajęć sportowych.

 

Od projektu do realizacji – kto może liczyć na przeciętne pensje w granicach 5000 zł brutto?

Osobną specjalizacją wśród pracowników z branży budowlanej są osoby odpowiedzialne za projekty oraz kosztorysowanie. Architekt – główny projektant – zarabia przeciętnie 6200 zł brutto, ale już co czwarty pracownik na tym stanowisku może zarobić nie mniej niż 8000 zł. Przeciętne zarobki przekraczające 5000 zł brutto osiągają m.in. projektant konstrukcji budowalnych (5800 zł brutto) oraz projektant instalacji sanitarnych (5300 zł brutto).

Na zarobki w granicach 5000 zł brutto mogą liczyć także kosztorysanci. Kosztorysant robót budowlanych zarabia przeciętnie 5100 brutto, w podobnych granicach zarobi także kosztorysant robót elektrycznych oraz kosztorysant instalacji sanitarnych.

Najpopularniejszym benefitem w tej grupie jest prywatna opieka medyczna, na następnie ubezpieczenie na życie, a na trzecim – dofinansowanie do zajęć sportowych.

 

Inżynierowie – na jakie zarobki mogą liczyć?

Zarobki doświadczonych inżynierów przeciętnie przekraczają 4500 zł brutto. Większość inżynierów zatrudniona jest na umowę o pracę. Najpopularniejszym benefitem jest prywatna opieka medyczna. Wielu inżynierów może wykorzystywać telefon służbowy do celów prywatnych, a część może użytkować także samochód służbowy.

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.