Powstanie kompleks Monopolis w Łodzi

25.05.2017

Zabytkowe przestrzenie dawnego Monopolu Wódczanego zamienią się w Monopolis – projekt, który połączy w sobie biura, usługi i kulturę z szeroką ofertą gastronomiczną.

Monopolis to nowy projekt, który firma deweloperska Virako zrealizuje w centrum Łodzi. Powstanie tu 23 400 m² najwyższej klasy biur. Zostaną stworzone w głównym gmachu dawnej rozlewni wódki i dwóch nowych budynkach. W postindustrialnych przestrzeniach historycznego budynku M1 powstanie 7000 m² nowoczesnych biur. W dwóch nowych gmachach M2 i M3 – odpowiednio 8050 i 8350 m². W sumie niemal 2500 miejsc pracy o wysokim standardzie. Obiekty oferują elastyczną w aranżacji i dobrze doświetloną przestrzeń typu open-space.

Goście i klienci Monopolis będą mieli do dyspozycji poza biurami także restauracje, kawiarnie, punkty usługowe, kameralny skwer, zielone tarasy na dachu, muzeum poświęcone historii Monopolu Wódczanego, galerię sztuki, teatr, spa z basenem, klub malucha i przedszkole. Koncepcja wpisuje się w założenia Nowego Centrum Łodzi – jest nowoczesna, wielofunkcyjna i tworzy na mapie miasta wyjątkową przestrzeń dla jego mieszkańców.

 

 

Inwestycja jest zlokalizowana u zbiegu głównych arterii miasta – al. Piłsudskiego i ul. Kopcińskiego. Monopolis będzie certyfikowany w systemie BREEAM na poziomie bardzo dobrym i znakomitym. Zgodnie z wymogami certyfikacji, wszystkie rozwiązania technologiczne i budowlane w zespole mają na celu stworzenie komfortowego i przyjemnego środowiska pracy, optymalizację kosztów eksploatacyjnych oraz ograniczenie negatywnych oddziaływań na środowisko.

Projekt Monopolis przygotowała pracownia Grupa5 Architekci we współpracy z łódzką pracownią Jerzego Lutomskiego.

– Zachowaliśmy historyczne proporcje zabytkowych budynków, nie ingerowaliśmy w to, co w nich najważniejsze, przybudowami. Dodatkowe powierzchnie biurowe umieściliśmy w nowych bryłach. Historyczna patyna będzie uzupełniona o elegancką współczesność – opowiada Rafał Grzelewski, główny projektant Monopolis.

Na szczególną uwagę zasługują rozwiązania architektoniczne, które wydobyły ukryte dotąd piękno pofabrycznego dziedzictwa. – Na najniższej kondygnacji znajduje się wspaniała piwnica. Uznaliśmy, że nie powinna pełnić funkcji zaplecza, magazynu dla części biurowej, ale należy wydobyć ją na zewnątrz. Zaprojektowaliśmy zagłębiony, lecz otwarty pasaż z dwoma poziomami przestrzeni do odpoczynku i spędzania czasu. Pasaż połączyliśmy z parterem inwestycji terenowymi kaskadami, które urządzają i porządkują przestrzeń – mówi Rafał Grzelewski.

 

 

Prace budowlane w Monopolis rozpoczną się w drugiej połowie tego roku. W pierwszym etapie zostaną odrestaurowane i zaadaptowane do nowych funkcji historyczne budynki dawnego Monopolu Wódczanego. Zrealizowane zostaną nowoczesne biura w dawnym gmachu postindustrialnym, a także inne miastotwórcze funkcje. Budynek M1, podobnie jak pozostałe zrewitalizowane przestrzenie Monopolis, zostanie oddany do użytku w drugiej połowie 2018 r. W kolejnych etapach powstaną budynki M2 i M3. Zostaną ukończone odpowiednio w 2019 i 2020 r.

Firma JLL pełni funkcję wyłącznego agenta ds. komercjalizacji i marketingu kompleksu Monopolis.

 

 

Historia Monopolis

Monopol Wódczany, trzeci co do wielkości zespół fabryczny po zakładach Karola Scheiblera i Izraela Poznańskiego, został zbudowany w 1902 r. i przez wiele lat stanowił ważny element rozwoju miasta. Dzięki poczynionym inwestycjom, łódzki zakład stał się najnowocześniejszym w polskiej branży spirytusowej. Największy rozkwit i sukcesy nastąpiły pod koniec lat 70. Monopol Wódczany od zawsze odgrywał wielką rolę w życiu miasta. Był nie tylko miejscem pracy, ale również centrum wydarzeń społecznych i kulturalnych.

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.