Powstają nowe laboratoria Instytutu Agrofizyki PAN w Lublinie

23.01.2014

Trwa budowa Centrum Badawczo-Innowacyjnego Instytutu Agrofizyki PAN im. Bohdana Dobrzańskiego w Lublinie.

Centrum Badawczo-Innowacyjne powstaje dzięki blisko 23,8 mln zł dofinansowania z Programu Rozwój Polski Wschodniej (PO RPW). Jego budowa rozpoczęła się w sierpniu 2013 r. Widoczna jest już bryła obiektu. Zakończenie prac budowlanych planowane jest na październik 2014 r. Jednocześnie trwają przygotowania do zakupu wyposażenia aparaturowego i meblowego.

W budynku znajdzie się 7 laboratoriów: ekstruzji, biomasy energetycznej, żywności funkcjonalnej, wzrostu i hodowli glonów, wzrostu i adaptacji roślin do warunków środowiskowych, badań erozyjnych, mikrobiologii i biochemii, a także 2 pracownie: przechowywania owoców i warzyw w kontrolowanej atmosferze oraz przygotowywania prób.
W laboratorium biomasy energetycznej naukowcy pracować będą nad stworzeniem technologii pozyskiwania nowego surowca energetycznego – olejosłomy gorczycowej. Powadzone badania dadzą szansę na zapoczątkowanie nowego kierunku uprawy gorczycy. 
Innym gatunkiem roślinnym wykorzystywanym w Centrum Badawczo-Innowacyjnego będzie rzepak. W laboratorium żywności funkcjonalnej planuje się uruchomienie innowacyjnej linii produkcyjno-technologicznej, która umożliwi wytwarzanie sałatkowego oleju rzepakowego, przy jednoczesnym wyeliminowaniu wpływu światła, wysokiej temperatury i tlenu. Zastosowanie nowoczesnej metody sprawi, że pozyskiwany olej zachowa związki prozdrowotne, takie jak karotenoidy, tokoferole, sterole.
W celu poprawy efektywności upraw roślinnych naukowcy będą analizować procesy erozji gleby i oceniać metody stosowane w przeciwdziałaniu tego zjawiska, a także badać adaptację roślin uprawnych do zmieniających się warunków środowiskowych. Ponadto, w powstającym obiekcie prowadzone będą pomiary w zakresie opracowywania optymalnych warunków do przechowywania owoców i warzyw, by zapewnić ich jak najlepszą jakość w różnych terminach po zbiorze.

 

Źródło: www.mir.gov.pl

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.