Polska wersja Revit Structure już dostępna

31.01.2008

Autodesk wprowadził na rynek polską wersję Revit Structure – rozwiązania dla architektury i budownictwa, dedykowanego do projektowania konstrukcji.

Revit Structure jest platformą modelowania informacji o budynku (BIM) dla sektora projektowania konstrukcji. Łączy wielomateriałowy model fizyczny z niezależnie edytowalnym modelem analitycznym w celu umożliwienia wydajnej analizy, projektowania i tworzenia dokumentacji. Dwustronne połączenie z oprogramowaniem do analizy wytrzymałościowej umożliwia precyzyjną aktualizację modelu, podczas gdy parametryczna technologia zarządzania zmianami pozwala na wprowadzenie aktualizacji we wszystkich dokumentach. Cechą charakterystyczną oprogramowania z rodziny Revit jest technologia parametrycznego wprowadzania zmian. Oznacza to, że w Revit Structure wszelkie modyfikacje w konstrukcji budynku wprowadzane są automatycznie we wszystkich elementach projektu – widokach 3D modelu, arkuszach wydruku zawierających rysunki, zestawieniach, przekrojach, rzutach i widokach szczegółowych. Dzięki temu projekt i jego dokumentacja pozostają skoordynowane, spójne i kompletne.
„Poszukiwaliśmy oprogramowania, które integruje kilka faz przygotowania modeli obliczeniowych i rysunków, jest elastyczne, ułatwia wprowadzanie zmian i jednoczesną pracę architektów, konstruktorów i inżynierów branżowych. Tego typu możliwości daje platforma Revit” – mówi Marek Dyduch – prezes Niras Polska, jednego z pierwszych użytkowników Revit Structure w Polsce.
„Revit jest dla nas wygodną platformą, pozwalającą w łatwy sposób generować rysunki i modele do różnych programów obliczeniowych. Zdecydowanie upraszcza sposób wprowadzania zmian, poprawiając jakość i szybkość projektowania. Usprawnia koordynację i zapewnia pełną kontrolę nad powstającym projektem. Pozwala nam na pracę na jednym modelu cyfrowym – zgodnie z ideą BIM.” – dodaje Krzysztof Czechowski – projektant w Niras Polska. 

Korzyści z zastosowania BIM
Role architektów, konstruktorów i projektantów w procesie budowlanym zmieniają się wraz z coraz bardziej globalnym i złożonym charakterem projektów, konstrukcji i budów, coraz większymi wymaganiami ekonomicznymi i coraz powszechniejszym stosowaniem BIM. BIM to w skrócie tworzenie i wykorzystywanie skoordynowanych, spójnych i przeliczalnych informacji o projekcie budowlanym. Takie informacje są niezbędną podstawą sprawności procesu decyzyjnego na etapie projektowania, tworzenia dokładnej dokumentacji konstrukcyjnej, prognozowania eksploatacji budowli, kosztorysowania i planowania prac budowlanych, a także stworzonego przez Autodesk do BIM, jest potężny silnik zmian parametrycznych, który automatycznie wspomaga koordynację wprowadzania zmian do projektu, dokumentacji i analiz. Platforma Revit zapewnia utrzymanie koordynacji, aktualności i dostępu do danych w zintegrowanym środowisku cyfrowym, dzięki czemu architekci, konstruktorzy, budowniczowie i inwestorzy mają jasny całościowy widok wszystkich swoich projektów, przez co mogą szybciej podejmować bardziej trafne decyzje. Rodzina rozwiązań Revit firmy Autodesk obejmuje: Revit Architecture – dedykowany dla architektów; Revit Structure – dedykowany dla projektantów konstrukcji; Revit MEP – dedykowany dla projektantów instalacji.

{mospagebreak}
Podstawowe funkcje Revit Structure 2008
Możliwości oprogramowania obejmują:
Tworzenie jednego modelu dla analizy wytrzymałościowej i dokumentacji
Program Revit Structure łączy fizyczny model budynku z edytowalnym modelem analitycznym. Model fizyczny używany jest do tworzenia dokumentacji i jej koordynacji, a model analityczny wykorzystywany jest przez zewnętrzne aplikacje analityczne.
Dwustronne kojarzenie modeli i widoków
W programie Revit Structure każdy arkusz rysunkowy, każdy widok 2D czy 3D, każdy szczegół i każde zestawienie jest bezpośrednią reprezentacją jednej podstawowej bazy danych o budynku. Przy każdym wprowadzeniu zmiany oprogramowanie aktualizuje model o tę zmianę oraz modyfikuje każdy powiązany z modelem plan.
Tworzenie dokumentacji konstrukcyjnej
Oprogramowanie Revit Structure automatyzuje wykonywanie powtarzalnych zadań, które były wykonywane ręcznie w standardowym oprogramowaniu CAD. Umożliwia natychmiastowe wycinanie przekrojów, tworzenie elewacji i wywoływanie szczegółów oraz automatyczne tworzenie odniesień.
Szczegóły konstrukcyjne
Oprogramowanie Revit Structure umożliwia tworzenie szczegółów na podstawie widoku modelu 3D za pomocą dodatkowych opisów, tworzenie ich od początku za pomocą narzędzi rysowania 2D Revit Structure lub importowanie plików w standardowym formacie CAD.
Obsługa formatów DWG/DXF/DGN/IFC i CIS/2
Oprogramowanie Revit Structure importuje, eksportuje i wiąże dane z wiodącymi formatami, takimi jak DWG, DXF™, DGN, IFC i CIS/2, umożliwiając pracę z dowolnymi danymi konsultantów, klientów lub kontrahentów. Program Revit Structure obsługuje tradycyjny proces roboczy, w którym modelowanie strukturalne zaczyna się od plików DWG dostarczanych przez architekta używającego oprogramowania AutoCAD lub AutoCAD Architecture. Revit Structure 2008 eksportuje też modele 3D do oprogramowania AutoCAD Architecture 2008, w którym można wykonać zapytanie o właściwości strukturalne.
Dwustronne połączenia z wieloma pakietami analitycznymi
Model analityczny Revit Structure dwustronnie łączy się z zewnętrznymi programami analizy wytrzymałościowej i projektowania strukturalnego. Łączenie dwustronne oznacza, że wyniki analizy automatycznie i dokładnie aktualizują model, gdy rozmiar któregokolwiek z jego elementów ulegnie zmianie. Parametryczna technologia wprowadzania zmian koordynuje te aktualizacje we wszystkich widokach projektu i rysunkach konstrukcyjnych. Do przykładowych
informacji analitycznych, które mogą być wykorzystane w programach analitycznych należą warunki brzegowe, obciążenia i kombinacje obciążeń oraz właściwości materiału i przekroju.
Parametryczne komponenty strukturalne
Program Revit Structure oferuje pełen zestaw narzędzi projektowania strukturalnego, takich jak edytor wiązarów, ściany, systemy podpór, belki, kratownice, prefabrykowane elementy betonowe, pręty zbrojeniowe, połączenia stalowe, zakotwienia, szczegóły pokładów metalowych itd. Ciągły dostęp do danych parametrycznych umożliwia wprowadzanie szybkich zmian do dowolnego typu obiektów i pełną kontrolę nad ich zachowaniem.
Współdzielenie pracy przez wielu użytkowników
Dzięki współdzieleniu pracy projekt może być dzielony wśród członków zespołu projektowego pracujących na  platformie Revit. Wielu użytkowników może współdzielić ten sam inteligentny model informacji o budynku i zapisywać swoje zmiany w jednym centralnym pliku. Współdzielenie pracy udostępnia pełen zakres trybów współpracy – w firmie konstrukcyjnej pomiędzy inżynierami i projektantami oraz w pracowni architektonicznej pomiędzy inżynierami, architektami i współpracującymi z nimi projektantami.
Współdziałanie z oprogramowaniem Revit Architecture i Revit MEP
Konstruktorzy, inżynierowie instalacji wewnętrznych i architekci mogą czerpać korzyści z platformy modelowania informacji o budynku Revit i pracować wydajniej nad jedną współdzieloną bazą danych. Oprogramowanie Revit Structure umożliwia wykrywanie kolizji między elementami instalacji wewnętrznych, elementami architektonicznymi i konstrukcyjnymi.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.