Pierwszy w Polsce całkowicie przemysłowy obiekt z zielonym certyfikatem LEED na poziomie Platinum

29.09.2016

Nowa część fabryki czekolady Marsa to jeden z siedmiu najwyżej ocenionych obiektów przemysłowych na świecie w ramach certyfikacji LEED.

Najnowsza część fabryki czekolady firmy Mars Polska otrzymała prestiżowy certyfikat na poziomie Platinum w międzynarodowym systemie certyfikacji ekologicznej budynków LEED (ang. Leadership in Energy and Environmental Design). Nowa inwestycja Marsa jest pierwszym w Polsce budynkiem przemysłowym, który może pochwalić się tak wysoką oceną w certyfikacji LEED i jednocześnie jednym z 7 najwyżej punktowanych budynków produkcyjnych na świecie (LEED New Construction: Industrial Manufacturing).

W kompleksie fabrycznym Marsa pod Sochaczewem produkowane są słodycze, które trafiają do ponad 60 krajów w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Ukończona w 2015 r. inwestycja otrzymała w procesie certyfikacji aż 86 punktów. Tak wysoka liczba pozwoliła zaklasyfikować fabrykę do najwyższego poziomu Platinum.

 

 

Na szczególną uwagę zasługuje kategoria Energia i atmosfera, w której fabryka czekolady uzyskała aż 32 z 35 możliwych punktów. Budynek wyposażony jest w energooszczędną obudowę oraz dach, które wykonane są z wysokiej jakości materiałów izolacyjnych znacząco wpływających na ograniczenie nagrzewania się wnętrza fabryki. Jednocześnie wysoka refleksyjność zewnętrznej powłoki dodatkowo chroni budynek przed nadmiernym przegrzewaniem się w sezonie letnim. Zastosowany system kontroli oświetlenia LED wraz z czujnikami ruchu pozwala również na duże oszczędności w zużyciu energii elektrycznej. Dodatkowo ślad ekologiczny budynku, powstały przez konsumpcję zasobów naturalnych na dostarczenie energii elektrycznej w okresie 2 lat, rekompensowany jest w 35% poprzez zakup zewnętrznych certyfikatów na energię odnawialną.

Obiekt wyróżnia się w obszarze Efektywnej gospodarki wodnej – w procesie certyfikacji tej kategorii zdobył maksymalną liczbę 10 punktów. Dzięki kombinacji efektywnej armatury sanitarnej oraz wykorzystaniu wody deszczowej zredukowano zapotrzebowanie na wodę pitną do celów użytkowych o 85% w stosunku do budynków referencyjnych. Zapotrzebowanie na wodę pitną do obsługi wież chłodniczych zredukowano o 75% dzięki odzyskaniu wody z procesu oczyszczania w należącej do kompleksu oczyszczalni ścieków. Ta inwestycja warta 33 mln zł przetwarza odpady produkcyjne i sanitarne na zieloną energię, która pozwala zasilać fabrykę i tym samym obniżyć emisję CO2 do atmosfery o ok. 10%. W trosce o dobre samopoczucie współpracowników powietrze w zakładzie jest filtrowane, a w pomieszczeniach, gdzie zwykle gromadzi się wiele osób, zamontowano czujniki, które w razie zbyt niskiego poziomu tlenu informują o konieczności przewietrzenia.

Dla nas ochrona środowiska zaczyna się już na etapie projektowania i budowy. Przykładowo, dbaliśmy o to, by produkty użyte do budowy były dowożone z jak najbliższych okolic, by nie szkodzić środowisku nieuzasadnionym transportem, a wykorzystane surowce, jak cement i stal, pochodzą w znacznej mierze z odzysku. Przy wjeździe na teren budowy zamontowaliśmy myjkę dla wyjeżdżających ciężarówek, by ograniczyć rozprzestrzenianie się pyłu – mówi Marek Smoliński, szef projektu rozbudowy fabryki czekolady Marsa w Janaszówku.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in