Olsztyn będzie miał nowy dworzec

13.08.2019

Funkcjonalny, nowoczesny, bez barier architektonicznych. Taki będzie nowy dworzec w Olsztynie.

 

PKP S.A. i PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę z wykonawcą, który zaprojektuje budowę nowego dworca oraz modernizację peronów na stacji Olsztyn Główny.

 

 

Nowy dworzec w Olsztynie

Nowy budynek dworca w Olsztynie będzie w pełni przystosowany do obsługi osób o ograniczonej mobilności, czyli pasażerów z niepełnosprawnościami, podróżujących z małymi dziećmi czy z większymi bagażami. Poprzez specjalne przejście dworzec będzie połączony z dzielnicą Zatorze. Koncepcja ta nie mogłaby zostać zrealizowana w przypadku pozostawienia starego budynku dworca – w dotychczasowej lokalizacji i obecnym kształcie.

 

Na nowym dworcu znajdą się m.in. kasy biletowe, ogrzewana poczekalnia, ogólnodostępne toalety oraz pomieszczenia handlowo-usługowe. Przestrzeń dedykowana obsłudze pasażerów nie zmniejszy się. Przy założeniu, że kolejne etapy inwestycji będą przebiegały zgodnie z harmonogramem, oddanie dworca do użytku powinno nastąpić w 2022 roku.

 

Zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków zachowane zostaną zabytkowe elementy dworca – mozaika wewnątrz budynku oraz przestrzenny napis „DWORZEC KOLEJOWY” umieszczony na zewnątrz obiektu.

 

Planowana budowa nowego Dworca Głównego w Olsztynie to jedna z najważniejszych inwestycji realizowanych przez Polskie Koleje Państwowe S.A. Natomiast w całym województwie warmińsko-mazurskim do 2023 roku rząd planuje inwestycje w infrastrukturę kolejową na kwotę 3,7 mld zł. Zostanie zmodernizowanych między innymi 6 dworców.

 

Zobacz: Zmodernizowano dworzec Olsztyn Zachodni

 

Funkcjonalna i wygodna stacja Olsztyn Główny

Duże zmiany będą również na stacji, ponieważ zaplanowano przebudowę torów, rozjazdów i peronów. Wszystkie cztery perony zostaną podwyższone i poszerzone, co zapewni wygodny dostęp do pociągów. Stacja zostanie dostosowana do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Zamontowane zostaną nowe urządzenia nagłaśniające i wyświetlacze. Pojawi się nowe oświetlenie i system monitoringu. Podczas modernizacji odnowione zostaną zabytkowe wiaty na peronach.

 

Jednym z celów inwestycji będzie zapewnienie dostępu na perony również od strony ul. Marii Zientary-Malewskiej. Rozważane są dwa rozwiązania – budowa kładki lub budowa nowego przejścia pod torami zgodnego z aktualnie obowiązującymi normami i przepisami. Na etapie opracowania dokumentacji projektowej zostanie wybrany ostateczny wariant inwestycji. Projektant, na podstawie przeprowadzonych analiz, przedstawi szczegółowe rozwiązania techniczne.

 

Wymiana torów, rozjazdów i urządzeń sterowania ruchem kolejowym na stacji zapewni większe możliwości sprawnego prowadzenia ruchu. O bezpieczeństwo w ruchu kolejowym zadba nowa nastawnia. Przebudowa stacji Olsztyn Główny jest kolejnym etapem w ramach projektu „Prace na linii kolejowej nr 216 na odcinku Działdowo – Olsztyn”. Szacunkowe koszty przebudowy stacji  to około 100 mln zł. Zakończenie inwestycji planowane jest na 2023 rok.

 

Zarówno budowa nowego dworca kolejowego, jak i przebudowa stacji obejmująca m.in. modernizację peronów i torów, zostaną dofinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Prace projektowe o wartości 7,786 mln zł wykona firma TPF sp. z o.o. Szacunkowa wartość inwestycji PKP S.A. (budowa dworca) to ponad 32 mln zł, a modernizacji stacji planowanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. to 100 mln zł.

 

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

 

Sprawdź: Przebudowa trasy Działdowo-Olsztyn

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.