Ogród na dachu płaskim

07.03.2019

W Polsce większość inwestorów decyduje się na budynki o dachach dwu- lub czterospadowych. Tymczasem dachy płaskie, po odpowiednim przygotowaniu, mogą spełniać dodatkową funkcję wypoczynkową.

 

Dach płaski można wykorzystać jako przestrzeń wypoczynkową (fot. Galeco)

 

Przestrzeń dachu płaskiego daje duże możliwości adaptacji. Jej zagospodarowanie nie należy jednak do najłatwiejszych i wymaga dopełnienia niezbędnych formalności oraz sprostania kilku wyzwaniom wykonawczym.

 

Atuty dachu płaskiego

Za budową domu ze stropodachem mogą przemawiać względy bezpieczeństwa oraz ekonomia. Charakteryzują się np. bardzo dużą odpornością na działanie niszczycielskiej siły wiatru. Poza tym dobrze zaprojektowany i wykonany dach płaski jest w stanie znacząco zredukować straty ciepła. Wszystko za sprawą zmniejszonej w stosunku do pokrycia spadzistego powierzchni zewnętrznej, która przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie. Część inwestorów dodatkowo wykorzystuje płaszczyznę zadaszenia do montażu kolektorów słonecznych lub paneli fotowoltaicznych. Tego typu dach pozwala w pełni wykorzystać promieniowanie słoneczne podczas całego dnia. Stropodach to jednak także miejsce na zaaranżowanie ciekawej przestrzeni wypoczynkowej, np. zielonego tarasu.

 

Odprowadzanie wody

Z punktu widzenia polskiego prawa budowlanego stworzenie tarasu na dachu płaskim traktowane jest jako generalny remont, a co za tym idzie obwarowane sporą ilością formalności. Konieczne są więc: projekt, pozytywnie zaopiniowane pozwolenie na budowę, odpowiednie ekspertyzy dotyczące stanu i wytrzymałości budynku, a także przedłożenie planu przebudowy przestrzeni. Najważniejsze kwestie, o jakie trzeba zadbać przy budowie, to ciężar, izolacja i odpowiednie odwodnienie. Odprowadzanie wody opadowej to niezwykle istotne zagadnienie i do niedawna spory problem, któremu stawiali czoła dekarze. Dachy płaskie wymagają zastosowania specjalistycznych systemów wewnętrznych z wpustami dachowymi zbierającymi wody opadowe. Wpusty są podłączone do adapterów i rurami spustowymi odprowadzają deszczówkę.

 

Zielony dach

Zielona przestrzeń na dachu to dobre rozwiązanie, jeżeli dom znajduje się na działce o niewielkiej powierzchni. Niezagospodarowaną zwykle przestrzeń dachu płaskiego z powodzeniem można przekształcić w ogród. Dlatego praktyka ta coraz częściej stosowana jest przez mieszkańców dużych miast. Stropodach z powodzeniem można obsadzić drzewkami, krzewami i kolorowymi kwiatami. Należy jednak pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu tarasu i zamontowaniu barierek odgradzających na krawędzi zielonego dachu. Aby ogród był funkcjonalny w trakcie upalnych oraz deszczowych dni, można zastosować częściowe zadaszenie. Wielu architektów zieleni sugeruje także wydzielenie kilku mniejszych stref, przystosowanych do różnych aktywności.

 

Źródło: Galeco

 

Polecamy też: Zawilgocenie warstw termoizolacyjnych w dachach zielonych

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in