Obwodnica Inowrocławia gotowa

31.07.2017

Otwarto obwodnicę Inowrocławia w ciągu drogi krajowej 15 i 25. Nowa trasa omija miasto od wschodu i znacznie skraca czas przejazdu na trasie Toruń–Poznań.

Inwestycja polegała na budowie prawie 19-kilometrowej trasy mającej po dwa pasy ruchu w obu kierunkach. W ramach zadania powstały 3 węzły drogowe (Latkowo, Jacewo i Tupadły), kilkanaście obiektów inżynierskich, a także przebudowano istniejącą sieć dróg lokalnych. W ramach prac wykonano też wiele urządzeń ochrony środowiska.

Oprócz obecnie oddanego do ruchu odcinka obwodnicy, planowany jest jeszcze do realizacji prawie 5-kilometrowy odcinek trasy między drogami krajowymi nr 15 i 25 stanowiący północne obejście miasta. Pozytywnie zakończona Kontrola Uprzednia prowadzona przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych pozwala podpisać umowę z wykonawcą. Będzie on miał na wykonanie tego zadania 22 miesiące (do czasu realizacji robót nie wlicza się okresów zimowych – do czasu projektowania wlicza się okresy zimowe). Przypominamy też 7 kwietnia 2017 r. podpisano aneks do umowy na roboty uzupełniające, który obejmuje realizację robót w zakresie skomunikowania miejscowości Markowice z obwodnicą Inowrocławia. Termin realizacji tego zadania to 10 miesięcy od daty podpisania umowy (wyłączając okres zimowy). Rozwiązanie to umożliwi skomunikowanie Markowic z siedzibą gminy w Strzelnie.

 

 

W ramach inwestycji wykonano:

– budowę odcinka obwodnicy Inowrocławia (droga krajowa GP);

– budowę węzłów drogowych: Latkowo, Jacewo i Tupadły;

– przebudowę istniejących dróg w zakresie kolizji z obwodnicą;

– budowę dróg dojazdowych (obsługujące tereny przyległe do obwodnicy);

– budowę ciągów pieszych i rowerowych;

– budowę obiektów inżynierskich w ciągu obwodnicy i w ciągu dróg krzyżujących się z obwodnicą, w tym wiaduktów i mostów;

– budowę przejść dla zwierząt małych;

– budowę ogrodzeń ochronnych i naprowadzających;

– budowę systemu odprowadzenia wód deszczowych z powierzchni drogi w zakresie drenażu, rowów drogowych, kanalizacji deszczowej, zbiorników retencyjnych, przepompowni;

– przebudowę i budowę oświetlenia drogowego;

– oznakowanie kierunkowe dla obwodnicy Inowrocławia i oznakowanie kierunkowe na terenie miasta Inowrocławia;

– remont inowrocławskich ulic: Staszica, Dworcowej i Toruńskiej.

 

Inwestycja współfinansowana z Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

 

Źródło: GDDKiA

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.