Nowoczesne i energooszczędne sterowanie ogrzewaniem w inteligentnych budynkach

17.03.2008

Istotną cechą inteligentnych budynków jest możliwość sterowania różnymi funkcjami w pojedynczym mieszkaniu/lokalu  czy w całym budynku.

Firma Devi (Grupa Danfoss), międzynarodowy lider w zakresie elektrycznych systemów grzewczych, dostarcza nie tylko same systemy, ale też rozwiązania pozwalające na sterowanie ogrzewaniem elektrycznym w tego typu budynkach.
Są to rozwiązania zarówno dla małych i dużych firm, jak i pojedynczych domów czy mieszkań. Sterowanie ogrzewaniem podłogowym za pomocą urządzeń firmy Devi może być realizowane lokalnie i zdalnie.

     Najnowszym produktem w ofercie firmy Devi jest DevilinkTM umożliwiający bezprzewodowe sterowanie ogrzewaniem podłogowym. Produkt jest dedykowany do systemów grzewczych małych firm, domów i mieszkań.
     Produkty PC-PRO i PC-PRO LAN umożliwiają kontrolowanie termostatów przez sieć komputerową i przeznaczone są zarówno do małych, jak i dużych obiektów (do 930 obwodów grzewczych). Natomiast WEB HOME umożliwia sterowanie ogrzewaniem i innymi urządzeniami elektrycznymi na odległość przez internet mobilny.
DevilinkTM
Stosując system DevilinkTM wszystkie domowe systemy elektrycznego ogrzewania podłogowego mogą być kontrolowane z jednego urządzenia.
    
W skład systemu DevilinkTM wchodzą trzy rodzaje urządzeń:

a) centralny panel sterujący Devilink CC – umożliwia bezprzewodowe sterowanie ogrzewaniem podłogowym z jednego miejsca w domu. Jest wykorzystywany do konfiguracji systemu oraz do definiowania codziennych i tygodniowych harmonogramów ogrzewania. Wszystkie przyciski, regulatory i informacje tekstowe wyświetlane są na inteligentnym ekranie dotykowym typu TFT, odpornym na zarysowania o przekątnej 3,5’’. Użytkownik na każdym etapie obsługi jest wspierany przez system pomocy kontekstowej dostępnej w postaci prostych, intuicyjnych wskazówek. Z panelu konfigurujemy system. Możemy tworzyć harmonogramy ogrzewania z uwzględnieniem godzin nocnych lub okresów, gdy w domu nie przebywają żadne osoby. To pozwala na znaczne ograniczenie zużycia energii i kosztów eksploatacji domu. Zasięg nadajnika urządzenia wynosi 30 m, napięcie zasilania 15 V prądu stałego, a maksymalny pobór mocy wynosi 2 W. Zasilacz (naścienny PSU, przenośny NSU lub bateryjny BSU) stanowi wyposażenie urządzenia. W zasilaczu bateryjnym źródłem energii jest 10 baterii typu AA. Panel może pracować w temperaturze otoczenia od 0o do + 40o C i współpracować z trzema repeaterami. Stopień ochrony panelu wynosi IP 21, a wymiary (w kolejności dł., szer., gł.) 125 x 107 x 25 mm;

b) regulatory temperatury podłogi Devilink FT – zawierają przekaźnik wykonawczy, który okresowo załącza i wyłącza kable lub maty grzejne. Regulator utrzymuje bezprzewodową łączność z centralnym panelem sterującym Devilink CC i regulatorami Devilink RS. Miejsce zainstalowania może być wybrane dowolnie zgodnie z wymaganiami użytkowników pomieszczenia lub właściciela budynku. Konstrukcja mechaniczna regulatora umożliwia jego instalację w większości popularnych puszek dla budynkowego osprzętu elektroinstalacyjnego. Napięcie zasilania regulatora może być w zakresie 100–250 V prądu przemiennego. Obciążalność przekaźnika regulatora wynosi 230 V AC/ 15 A/ 3450 W – rezystancyjna i 4 A przy cos φ = 0,3 – indukcyjna. Czujnik temperatury to termistor NTC 15 kΩ/25oC. Metoda regulacji mocy to PWM, a wbudowany układ kontrolny wyłącza ogrzewanie po stwierdzeniu zwarcia lub przerwy w obwodzie czujnika. Stopień ochrony obudowy – IP 31, wymiary wynoszą (w kolejności dł., szer., gł.) 85 x 85 x 21 mm. Temperatura otoczenia może zawierać się między 0o a + 30oC ;

c) opcjonalne regulatory temperatury powietrza Devilink RS – urządzenia, które mogą być instalowane we wszystkich pomieszczeniach gdzie stabilizacja temperatury odbywać się będzie z uwzględnieniem rzeczywistej temperatury powietrza. Regulator umożliwia ustawienie żądanej temperatury w pomieszczeniu, w którym został zainstalowany. Podświetlany wyświetlacz zapewnia dobrą czytelność nawet przy słabym oświetleniu. Obsługa sprowadza się do wybrania żądanej temperatury za pomocą dwóch przycisków. Urządzenie jest zasilane z własnej baterii (2 x AA 1,5 V), co pozwala na dużą swobodę w wyborze miejsca zainstalowania. Wbudowany układ diagnostyczny w sposób ciągły kontroluje napięcie i stan naładowania baterii. Stopień ochrony obudowy wynosi IP 21, a gabaryty (w kolejności dł., szer., gł.) 81 x 66 x 22,5 mm.
     Do komunikacji między elementami systemu jest wykorzystywana łączność radiowa o częstotliwości 868,42 MHz. Połączenie między elementami systemu jest dwustronne, co zapewnia nieprzerwane utrzymanie komfortowej lub ekonomicznej temperatury w każdym pomieszczeniu objętym działaniem systemu i wyposażonym w instalację ogrzewania podłogowego.
     Wszystkie urządzenia wchodzące w skład systemu DevilinkTM zostały zaprojektowane zgodnie z zasadami nowoczesnego wzornictwa i mogą być instalowane w pomieszczeniach o różnym przeznaczeniu, umeblowaniu i stylu wykończenia.
Fot. 1. Devilink system sterowania bezprzewodowego doskonale komponujący się z nowoczesnym wnętrzem

Fot. 2.  Schemat połączenia termostatów DeviregTM 550 w systemie PC-PRO

 
 
{mospagebreak}

PC-PRO
     Jest modułem komunikacyjnym służącym do programowania termostatów DeviregTM 550 za pomocą komputera PC (maksymalnie do 31 termostatów). Kompleksowe programowanie wszystkich parametrów i nastaw, ich odczyt oraz zdalny zapis danych zarejestrowanych przez każdy z dołączonych termostatów dokonywane w programie DevicomTM. PC-PRO jest podłączony z komputerem z zainstalowanym programem DevicomTM za pomocą złącza RS 232. Jeśli jest potrzebne sterowanie większą liczbą termostatów Devireg 550 niż 31 jednostek, należy zastosować rozwiązanie o nazwie PC-PRO LAN. Tutaj termostaty DeviregTM 550 są łączone w grupy (maksymalnie 30 grup) po 31 termostatów i podłączone przez moduł komunikacyjny DevicomTM PC–PRO do Comport Server, który z kolei jest podłączony do sieci komputerowej LAN (typu Ethernet) w budynku. W takim przypadku jest możliwe sterowanie maksymalnie 930 jednostkami termostatów DeviregTM 550 za pomocą programu DevicomTM z komputera PC, pracującego w sieci LAN i usytuowanego w dowolnym miejscu w obrębie budynku. Połączenie między Comport Server a modułem PC-PRO jest realizowane za pomocą złącza RS 232.
Możliwości programu DevicomTM:
– łatwe programowanie termostatów przed rozpoczęciem prac instalacyjnych, również tych przeznaczonych dla dużych instalacji;
– nadzór i zapis danych zarejestrowanych przez termostaty (np. do identyfikacji przyczyn awarii);
– sprawdzenie typu i wersji termostatu, czasu pracy i terminu zainstalowania.
    
System PC-PRO jest idealnym rozwiązaniem dla kontroli ogrzewania podłogowego pomieszczeń małych i średnich firm oraz całych budynków, gdzie ogrzewanie sterowane termostatami DeviregTM 550 zainstalowano w maksymalnej liczbie 31 pomieszczeń. PC-PRO LAN jest rozwiązaniem dla dużych obiektów, takich jak budynki biurowe, apartamentowe lub hotele. Może wtedy sterować termostatami zlokalizowanymi nawet w 930 różnych pomieszczeniach.
     System również może być zintegrowany z systemami inteligentnego budynku za pomocą modułu DevicomTM Gateway. Zawarte w module oprogramowanie umożliwia współpracę z systemami takimi jak: Clipsal, AMX, Vantage, Crestron EIB/KNX.
WEB HOME
     Jest to system, który umożliwia posiadaczom domków letniskowych wyposażonych w ogrzewanie podłogowe pełną kontrolę tego ogrzewania na odległość przez internet stacjonarny lub mobilny (tzn. telefon komórkowy z internetem). Niezależnie od tego czy właściciel domku jest w odległości 50 czy 500 km, z domu lub z biura może sterować temperaturą poszczególnych pomieszczeń takiego obiektu. Kiedy przyjeżdża do domku, temperatura wewnątrz obiektu jest dostosowana do jego wymagań. WEB HOME umożliwia również całoroczny monitoring i sterowanie instalacją elektryczną tego domku. System można rozbudować o funkcje kontroli boilera, pompy ciepła, elektrycznych grzejników, systemu antywłamaniowego lub oświetlenia. W przypadku awarii zasilania lub podobnego problemu WEB HOME wyśle e-mail na komputer właściciela obiektu lub sms na jego telefon komórkowy. W trakcie opracowywania systemu sterowania kontrolowanego przez internet, firma Devi położyła szczególny nacisk na przyjazność interfejsu i łatwość instalacji w typowych rozdzielnicach niskiego napięcia. Praktyczne próby wykazały, że instalacja systemu w domku letniskowym nie zajmie elektoinstalatorowi więcej niż 30 minut. Inną zaletą jest, że instalator może przetestować działanie systemu na obiekcie. Przewodnik na płycie CD zawierający szczegółową listę czynności sprawdzających, które należy wykonać, ułatwia szybkie sprawdzenie działania sieci w czasie instalacji systemu.
     Podstawowy system jest zamknięty w obudowie o wymiarach 86 mm (wysokość) x 53 mm (głębokość) x 105 mm (szerokość) i zawiera wbudowany modem GSM. System jest zasilany z zewnętrznego zasilacza, a do poprawnej pracy wymaga anteny GSM. Oba elementy są dostarczane razem z systemem. Maksymalny pobór mocy systemu wynosi 3 W. Program instalacyjny jest umieszczony na płycie CD. Połączenie internetowe realizowane przez system WEB HOME zapewnia ten sam poziom bezpieczeństwa co internetowe operacje bankowe.
     Jako dodatkową usługę Devi oferuje telefoniczne doradztwo i pomoc techniczną przy instalacji wykorzystującą również diagnostykę przez połączenie internetowe, mającą na celu rozwiązywanie ewentualnych problemów związanych z instalacją systemu.
     DEVI oferuje kompletne systemy, składające się z mat, kabli oraz termostatów. Ponieważ wszystkie urządzenia pochodzą od jednego producenta, nie występują żadne problemy z wzajemną pracą elementów systemu. Doskonałym tego przykładem są rozwiązania Devilink, PC-PRO oraz WEB HOME, które zawsze zapewniają optymalną wydajność, wysoką niezawodność oraz niewielkie zużycie energii. Dzięki temu doskonale wpisują się w charakter inteligentnych budynków.
 

Fot. 3. WEB HOME

 
DANFOSS Sp. z o.o.
DEVI – Heating Electrical
Ul. Chrzanowska 5
05-825 Grodzisk Mazowiecki

ZAMÓW PRENUMERATĘ

Artykuł zamieszczony 
w „Inżynierze budownictwa”, 
marzec 2008 r. 
 
 
 
 
 
 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Warning: Use of undefined constant WEBSITE_URL - assumed 'WEBSITE_URL' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/themes/inzynierbudownictwa/footer.php on line 459
WEBSITE_URL/polityka-prywatnosci" target="_blank">Polityce Prywatności
.