Nowe oblicze starego młynu Grands Moulins de Pantin w Paryżu

05.03.2012

Stary młyn zbożowyGrand Moulins de Pantin to dla wielu paryżan symbol dziedzictwa przemysłowego stolicy Francji. Nieczynny od 2001 r., ostatnio został poddany kompleksowej transformacji, która zachowując w nim to, co historycznie najcenniejsze, pozwoliła przystosować budynek do wymagań współczesnej architektury.

Wyzwanie przekształcenia XIX-wiecznego obiektu przemysłowego Grand Moulins de Pantin w kompleks biurowy o powierzchni 50 000 m² podjęła francuska pracownia architektoniczna Reichen Robert & Associés. W pracy architektów kluczowe było dostosowanie na każdym etapie realizacji projektu (planowania, projektowania, budowy i zarządzania obiektem) parametrów budynku do wymogów niezależnego systemu HQE (Wysokiej Jakości Środowiskowej). System ten stanowi środek oceny i monitorowania zrównoważonego budownictwa. W rezultacie inwestycja Grands Moulins spełniła wymogi HQE na każdym z ww. etapów.

 

 

Projekt inwestycji zakładał, że zachowane zostaną dwa najstarsze budynki, określane przez architektów jako mały młyn i wielki młyn oraz unikalny most transportowy, który obecnie służy jako przestrzeń ekspozycyjna. Wszystkie te 3elementy zostały odrestaurowane z zastosowaniem systemów Reynaers: CW 86-EF/VEC, CW 50-FV i XS 50-VEC, które zamontowano w istniejących konstrukcjach ramowych, wykonując nowe otwory, ściany osłonowe i elewacje wewnętrzne wychodzące na atrium. Do istniejącego obiektu włączono 3 nowe budynki i 2 dwupoziomowe mosty, które wyposażono w systemy okienno-drzwiowe Reynaers CW 50-FV. W ten sposób uzyskano wewnętrzne połączenia całego kompleksu, eliminując potrzebę wychodzenia na zewnątrz.

 

 

Praca przy inwestycji obejmowała rozbiórkę wewnętrznych elementów budynków, usunięcie z nich silosów i maszyn, położenie nowych podłóg i wielu przypadkach wykonanie nowego licowania elewacji. Zachowano 3 wysokie budynki z mansardowymi dachami, 2 silosy wyburzono, zaś trzeci, zwany wielkim młynem, wychodzący na kanał, został odrestaurowany. W jego wysokiej betonowej konstrukcji, licowanej drobną czerwoną cegłą, przebito szeregi otworów na nowe okna, które zamontowano z użyciem systemów Reynaers XS 50-VEC. W miejscu wyburzonego w latach 50. XX w. zakładu przerobu kaszy manny wzniesiono prosty, trzykondygnacyjny budynek. Cegłę, charakterystyczny dla tego kompleksu materiał budowlany, zastosowano zarówno w restaurowanych, jak i nowych budynkach. Młyny, lśniące teraz jak nowe, zachowały swoją wysoką sylwetkę. W jednym z nich pośrodku nadal widoczna jest kotłownia z ognioodpornej cegły i była maszynownia.

 

 

Przed zamknięciem młynu było w nim zatrudnionych około 450 osób. Dzisiaj w całym kompleksie jest aż 3200 miejsc pracy, 800 miejsc parkingowych i 2 restauracje mogące pomieścić 2200 osób. Na terenie kompleksu nie są już składowane worki z pszenicą. Zastąpiły je usługi finansowe. Niektórzy widzą w transformacji młynu kontynuację historii „zboża” – słowem blé (franc. zboże) w paryskim slangu określa się pieniądze.

 

GRANDS MOULINS DE PANTIN

Architekci: Reichen Robert& Associés, Paryż

Główny Wykonawca: BNP Paribas Immobilier, Issy Les Moulineaux

Producent: Seralu

Systemy Reynaers: CW 86-EF/VEC, CW 50-FV I XS 50-VEC

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.