Największa instalacja gaszeniowa w Polsce

22.11.2019

Jedna z największych w Europie i największa w Polsce instalacja gaszeniowa powstała w hali wysokiego składowania firmy Parys w Lublinie – producenta i dystrybutora produktów do pielęgnacji samochodów.

 

 

Największa instalacja gaśnicza na pianę lekką

Instalację gaszeniową zaprojektowała i wykonała firma SPIE. Ze względu na przeznaczenie hali wysokiego składowania do przechowywania dużych ilości substancji palnych (o kubaturze ok. 70 tys. m³), zdecydowano się na realizację stałej instalacji gaśniczej na pianę lekką typu Hot-Foam. Czujniki wykrywają ogień w ułamku sekundy i uruchamiają system.

– Zapewnia to błyskawiczną reakcję na powstały pożar – w ciągu 3 minut cały obiekt wypełnia się pianą gaśniczą, odcinając dostęp niezbędnego do spalania tlenu i blokując tym samym dalsze rozprzestrzenianie się ognia – mówi Michał Turek, dyrektor sprzedaży Fire & Systems, SPIE Building Solutions. – W większości przypadków pozwala to ugasić pożar bez udziału straży pożarnej.

Szybkość działania tej instalacji gaszeniowej zapewnia wydajna pompownia pożarowa, wykonana w oparciu o trzy pompy pożarowe z silnikiem diesela, generująca ponad 40 tys. l środka gaśniczego na minutę (standardowa instalacja – ok. 7 tys. l/min).

 

Gaszenie pianą – najlepsze w przypadku cieczy palnych

Gaszenie pianą jest rozwiązaniem od lat powszechnie stosowanym w jednostkach Państwowej Straży Pożarnej, jak również w przemyśle, m.in. naftowym i chemicznym. Innowacyjność zastosowanej przez SPIE technologii polega na wykorzystaniu systemu zdolnego do normalnego działania w trakcie pożaru i wytworzenia piany lekkiej o optymalnych parametrach nawet z gorących gazów pożarowych o temperaturze ponad 800°C. To istotne zwłaszcza w przypadku pożarów cieczy palnych. Ich dynamiczny rozwój powoduje gwałtowny wzrost temperatury produktów spalania, czyli dymu, który zmieszany z powietrzem z wnętrza hali jest wykorzystany do produkcji piany.

 

Czytaj także: Reakcja na ogień kabli i przewodów elektrycznych. Wymagania

10 faktów na temat pożarów

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.