Most do eksportu energii?

29.10.2007

Istnieje szansa, że Rosja mogłaby wykorzystać most energetyczny do eksportu swojej taniej energii elektrycznej pod warunkiem jednak, że będzie jej mieć pod dostatkiem. A ta kwestia jest problematyczna.

Budowa mostu energetycznego najprawdopodobniej potrwa przynajmniej do 2012 r. Natomiast nowa elektrownia w Ignalinie powstanie najwcześniej do 2015 r, a dopiero w 2008 r. będzie wiadomo, jaką mocą będzie dysponować. Jeśli z powodu ochrony środowiska możliwe będzie wybudowanie tylko jednego bloku o mocy 1200 megawatów, nie jest wykluczone że Polska nie przyłączy się do projektu.
Stąd też biorą się spekulację, czy w przypadku jeśli mostem nie popłynie do Polski energia z nowej elektrowni w Ignalinie, to Rosjanie wykorzystają go do dostarczania nim tańszej energii do Polski i dalej na Zachód. Ja powiedział „Gazecie” Borys Zwieriew, rzecznik spółki Inter RAO – technicznie będzie taka możliwość, ale nie sposób przewidzieć, jaki będzie bilans energetyczny Rosji w 2012 r., i czy kraj będzie miał energię na eksport .Zwieriew dodał też, że nawet jeśli Rosja będzie nadal eksportować energię, to nie wiadomo, czy trafi ona do Polski. Po planowanym zamknięciu elektrowni w Ignalinie, Litwa może zużywać tak dużą część rosyjskiego eksportu, że do Polski nie popłynie już nic.
Taki scenariusz, czyli że szanse na eksport energii do Polski i dalej na Zachód są niewielkie, potwierdzają również rosyjscy analitycy.

Źródło: Gazeta Wyborcza

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.