Kotwy renowacyjne EJOT WSS PLUS do wzmocnienia konstrukcji z wielkiej płyty

13.09.2013

Docieplanie budynków wykonanych z tzw. wielkiej płyty wymaga zastosowania materiałów wysokiej jakości. Dotyczy to zwłaszcza elementów łączących warstwy ściany trójwarstwowej. Brak odpowiedniego wzmocnienia takich konstrukcji może bowiem doprowadzić do przemieszczania się płyt osłonowych, a w konsekwencji do awarii elewacji oraz zagrożenia bezpieczeństwa i życia mieszkańców.

Obecnie za największy problem budynków z tzw. wielkiej płyty uznaje się jakość i stan połączeń użytych wiekszaków czy brak przewiązania zbrojenia. Przeprowadzanie termomodernizacji takich budynków jest więc problemowe, zwłaszcza że wykonanie docieplenia wiąże się z wprowadzeniem dodatkowego obciążenia w stosunku do pierwotnych założeń konstrukcyjnych. W konsekwencji może dochodzić do odchyleń płyt w pionie i poziomie, przesunięć płyt względem siebie, a w ekstremalnych przypadkach warstwa nośna płyt może odpaść. Aby zminimalizować ryzyko awarii budynku, warto zastosować opatentowany przez firmę EJOT system wzmacniania ścian trójwarstwowych za pomocą kotew EJO WSS PLUS.

 

 

KOTWY EJOT WSS PLUS

EJOT WSS PLUS to jedyne na rynku mocowanie typowo mechaniczne, przeznaczone do wzmacniania ścian trójwartstwowych. Ze względu na agresywność korozyjną środowiska, kotwy EJOT WSS PLUS wykonane są ze stali nierdzewnej gatunku 1.4401. Składają się one z trzpienia, tulei mimośrodowej oraz zabezpieczenia. Kotwy występują w czterech długościach nominalnych, tj.145, 185, 215 i 230 mm. EJOT WSS PLUS mogą być osadzane w ścianach wykonanych z betonu klasy nie niższej niż C12/15 według normy PN-EN 206-1:2003, zarówno w betonie wolnym od rys i pęknięć, jak i w betonie zarysowanym, co jest potwierdzone w Aprobacie Technicznej ITB. Parametry techniczne wyrobu pozostają niezmienne przez co najmniej 50 lat użytkowania (według wymagań instrukcji ITB nr 374/2002 pkt 4). Stanowi to gwarancję skuteczności i trwałości wzmocnienia konstrukcji z wielkiej płyty.

 

 

Do niewątpliwych zalet tego mocowania zaliczamy również to, że gwarantują one 100% przenoszenie obciążeń ściany natychmiast po zamocowaniu oraz przenoszenie obciążeń pionowych od ciężaru płyty osłonowej oraz od dodatkowego systemu ociepleń. Kotwy WSS PLUS nie powodują niepożądanych naprężeń, przez co chronią przed dalszą degradacją płyt. Brak konieczności stosowania mas chemicznych oraz montaż niezależnie od panujących warunków atmosferycznych są kolejnymi atutami tego produktu. Dzięki temu montaż jest szybki i łatwy, nie wymaga specjalistycznych narzędzi, co w rezultacie prowadzi do optymalizacji i oszczędności kosztów.

 

Przekrój przez ścianę trójwarstwową wzmocnioną kotwą EJOT WSS PLUS

1 – wyprawa tynkarska, 2 – warstwa zbrojona, 3 – termoizolacja, 4 – warstwa klejąco-wyrównująca, 5 – warstwa ściany nośnej, 6 – termoizolacja, 7 – warstwa fakturowa, 8 – łącznik ejotherm STR U2G, EJOT H1 eco, 9 – kotwa renowacyjna EJOT WSS PLUS

 

BEZPIECZNY I SZYBKI MONTAŻ

Dzięki zredukowanej głębokości osadzania (hef >= 55 mm) EJOT WSS PLUS można stosować w ścianach nośnych o gr. >= 60 mm. Proces montażu odbywa się za pomocą szablonu montażowego. Skośne usytuowanie WSS PLUS zapewnia dodatkową stabilizację warstwy fakturowej.W celu wzmocnienia ściany trójwarstwowej wierci się otwory poziome, w warstwie elewacyjnej i w warstwie nośnej ściany. Kolejno do tych otworów wprowadza się trzpień i tuleję mimośrodową.Obracając tuleję mimośrodową względem osi podłużnej trzpienia powoduje się zakleszczenie trzpienia w warstwie nośnej i tulei w warstwie elewacyjnej. Następnie za pomocą bolca zabezpiecza się tuleję mimośrodową przed odkręceniem. Kotwa powinna dać się wprowadzić w wykonany w ścianie otwór lekkimi uderzeniami młotka. Montaż kotwy powinien być wykonany przy użyciu klucza dynamometrycznego.

 

Przekrój poziomy

 

Kotwy EJOT WSS PLUS powinny być osadzone zgodnie z projektem opracowanym z uwzględnieniem wymagań polskich norm i przepisów budowlanych, wymagań Aprobaty Technicznej i innych informacji producenta.

Zastosowanie EJOT WSS PLUS jako rozwiązania dla wielkiej płyty to optymalna i oszczędna inwestycja dziś oraz doskonała „lokata” na przyszłość.

 

Parametr

Wartość

Średnica

trzpień kotwy

24,0 mm*

tuleja mimośrodowa kotwy

30, 0 mm*

zabezpieczenie

5,0 mm*

Nosność

charakterystyczna na ścinanie V

12 kN

charakterystyczna na zginanie M

1,3 kNm

*Podana wartość jest nominalną średnicą wierconego otworu

 

 

EJOT Polska sp. z o.o. Sp.k.

ul. Jeżowska 9
42-793 Ciasna
tel.: 34 351 06 60
faks: 34 353 54 10
ejot@ejot.pl
www.ejot.pl

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.