Konieczne nowe ramy europejskiej polityki budowlanej – apelują organizacje i firmy budowlane UE

23.07.2019

„Budownictwo 2050: Europę jutra budujemy dziś” to nowa inicjatywa europejskich przedstawicieli branży budowlanej, którzy zjednoczyli się w celu wzmocnienia obecnej polityki budowlanej oraz z myślą o stworzeniu nowej wizji dla tego środowiska.

 

© alphaspirit – stock.adobe.com

 

Znaczące organizacje i firmy budowlane funkcjonujące na europejskim rynku, m.in. Build Europe, RICS, Europlan Demolition Association (EDA), International Union of Property Owners (UIPI), European Concrete Platform, European Federation of Engineering Con- sultancy Associations (EFCA), European Insulation Manufacturers Association (Eurima), European Cement Association (Cembureau), GCP Europe, Committee for European Construction Equipment (CECE), European Federation of Building and Woodworkers, European Construction Industry Federation (FIEC), a także European Council of Civil Engineers (ECCE), do której to organizacji należy Polska Izba Inżynierów Budownictwa, zjednoczyły się, aby podkreślić swoje zaangażowanie w rozszerzenie istniejącego programu „Budownictwo do 2020”. Nowa inicjatywa to „Budownictwo 2050: Europę jutra budujemy dziś”.

Zainteresowane podmioty z branży budowlanej uważają, że, aby w pełni zrealizować ambitne zamierzenia, mające na celu wsparcie dostosowania sektora do kluczowych, pojawiających się wyzwań i promowanie trwałej konkurencyjności branży, należy wzmocnić obecną politykę budowlaną. Program „Budownictwo 2050: Europę jutra budujemy dziś” ma temu służyć. Te kompleksowe ramy powinny zostać w pełni uwzględnione przez wszystkie podmioty ekosystemu budowlanego, państwa członkowskie i instytucje europejskie.

Odnosząc się do wyników obecnej inicjatywy „Budownictwo do 2020”, nowe ramy powinny opierać się na następujących zasadach:

  • Specjalnie ukierunkowane podejście do budownictwa, ponieważ sektor ten znajduje się na skrzyżowaniu różnych priorytetów i ich unikatowy charakter wymaga wyjątkowego podejścia.
  • Możliwe do wdrożenia ramy polityki budowlanej – dostosowane do zmieniającego się ekosystemu budowlanego i transformacji przemysłu budowlanego.
  • Holistyczne podejście do kształtowania polityki w celu wdrożenia spójnej i zrównoważonej polityki oraz prawodawstwa.
  • Silne partnerstwo między instytucjami europejskimi, państwami członkowskimi i partnerami społecznymi w budownictwie oraz zainteresowanymi stronami w celu ukierunkowania transformacji sektora za pomocą najbardziej odpowiednich polityk i narzędzi.

Aby wdrożyć te zasady, interesariusze z branży budowlanej opublikowali wspólną wizję przyszłości sektora. Ta wizja określa główne wyzwania dla branży budowlanej i zawiera konkretne propozycje. To „Budownictwo 2050, budowanie jutra w Europie już dzisiaj”.

Dietmar Schafers – przewodniczący Europejskiej Federacji Pracowników Budownictwa i Drzewiarstwa (EFBWW) powiedział: Globalizacja, digitalizacja i ekologizacja sektora budowlanego wywołuje niepokój wśród niektórych pracowników budowlanych. My wszyscy musimy zapewnić inwestowanie w budowanie nowych umiejętności i rozwój inkluzywnego rynku budowlanego. Możemy to osiągnąć tylko wtedy, gdy będziemy mieli europejskie, ukierunkowane podejście do budownictwa, które uwzględnia obawy pracowników.

Optymalizując sposób, w jaki działa budownictwo, można opracować nowe, inspirujące i odpowiednie ramy polityki poprawiającej życie obywateli europejskich. Rozwiązywanie problemów stojących przed sektorem budowlanym oznacza także rozwiązywanie wielu ich problemów.

Zrównoważonej Europy jutra nie da się osiągnąć bez sektora budowlanego. Zaangażowane muszą być wszystkie podmioty
uczestniczące w procesie inwestycyjnym, aby Unia Europejska mogła właściwie reagować na główne wyzwania, takie jak: konkurencyjność, bezrobocie młodzieży, gospodarka cyfrowa, rewitalizacja miast, efektywność energetyczna i ubóstwo energetyczne, gospodarka o obiegu zamkniętym, niedrogie mieszkania, zmiany klimatu, mobilność itp.

W rzeczywistości sektor ten znajduje się w samym sercu naszego życia: przedsiębiorstwa budowlane i ich pracownicy budują domy, w których mieszkamy, drogi, po których podróżujemy, i budynki, w których pracujemy lub się uczymy. Europejczycy spędzają ponad 90% swojego czasu w pomieszczeniach, co oznacza, że nasze zdrowie oraz dobre samopoczucie zależy od tego, jak nasze budynki są realizowane, utrzymywane i odnawiane. Dlatego też interesariusze budownictwa wzywają Komisję Europejską do wzmocnienia obecnej polityki budowlanej poprzez stworzenie nowej wizji dla tego środowiska: „Budownictwo 2050: Europę jutra budujemy dziś”.

 

Urszula Kieller-Zawisza

 

Czytaj też: Wizja branży budowlanej 2025. Raport

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.