Inżynierowie budownictwa i nadzór budowlany zacieśniają współpracę

28.03.2012

22 marca w siedzibie Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa w Warszawie z inicjatywy Andrzeja Rocha Dobruckiego, prezesa KR PIIB, i Roberta Dziewińskiego, Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, odbyło się spotkanie wojewódzkich inspektorów nadzoru budowlanego z przewodniczącymi okręgowych rad PIIB.

Udział w nim wziął podsekretarza stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Janusz Żbik. Dyskutowano o współpracy między GUNB i PIIB oraz zapoznano się z założeniami do Kodeksu budowlanego.

W obradach udział wzięli także Jacek Szer i Paweł Ziemski, zastępcy Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, oraz Krzysztof Antczak, zastępca dyrektora Departamentu Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Uczestnicy spotkania zapoznali się ze stanem prac związanych z przygotowaniami do opracowania Kodeksu budowlanego, które zaprezentował Janusz Żbik. Podkreślił w swoim wystąpieniu, że proponowane zmiany zmierzają do ułatwienia procesu inwestycyjnego oraz sprawniejszego funkcjonowania administracji budowlanej. J. Żbik zapewnił, że głos środowiska budowlanego będzie uwzględniany podczas konsultacji społecznych, które zaplanowano po opracowaniu założeń.

 

 

Podczas pierwszego wspólnego spotkania wojewódzkich inspektorów nadzoru budowlanego z przewodniczącymi okręgowych rad PIIB poruszono problem odpowiedzialności zawodowej i jej egzekwowania oraz współpracy w tym temacie, pomiędzy nadzorem budowlanym i samorządem zawodowym inżynierów budownictwa. Spotkanie pozwoliło na wyjaśnienie istotnych spornych kwestii dotyczących odpowiedzialności zawodowej. Przedstawiciele PIIB omówili funkcjonowanie samorządowych rzeczników odpowiedzialności zawodowej oraz sądów dyscyplinarnych. Wojewódzcy inspektorzy nadzoru budowlanego wnieśli natomiast swoje uwagi dotyczące funkcjonującego systemu karania osób, które w swojej działalności zawodowej nie wykazały należytej staranności i nie przestrzegały obowiązującego kodeksu zasad etyki zawodowej członków PIIB.

 

 

Przedstawiciele obu stron zgodnie uznali, że potrzebna jest kontynuacja takich roboczych spotkań, które pogłębią współpracę pomiędzy samorządem inżynierów budownictwa a nadzorem budowlanym.

 

Urszula Kieller-Zawisza

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.