Inżynieria elektryczna w budownictwie

07.12.2018

W Krakowie 25 października br. odbyła się VII Krajowa Konferencja Naukowo-Techniczna „Inżynieria elektryczna w budownictwie”.

Jej organizatorem był Oddział Krakowski Stowarzyszenia Elektryków Polskich przy współpracy z sekcją SEP na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej oraz Małopolską OIIB. Konferencja miała na celu przedstawienie aktualnych problemów inżynierii elektrycznej w dynamicznie rozwijającym się budownictwie.

 

Jan Strzałka (fot. Julian Wiatr)

 

Obrady otworzył przewodniczący Komitetu Programowo-Organizacyjnego Konferencji dr Jan Strzałka, prezes Oddziału Krakowskiego SEP Witając przybyłych podkreślił, że rok 2018 jest Europejskim Rokiem Inżynierów Budownictwa i konferencja jest włączona, jako jedyna konferencja techniczna, do kalendarza wydarzeń organizowanych z tej okazji. Szczególnie gorąco zebrani przywitali prof. Zdobysława Flisowskiego – wieloletniego przewodniczącego, a obecnie honorowego przewodniczącego Polskiego Komitetu Ochrony Odgromowej SEP Obrady plenarne prowadzili kolejno prof. Zdobysław Flisowski, inż. Andrzej Kieliszek i prof. Zbigniew Porada. Zaprezentowanych zostało kilkanaście referatów, m.in. na temat: ochrony odgromowej budowli, oddziaływania piorunowego na wyposażenie elektryczne budownictwa, skutecznej odległości ochrony ograniczników przepięć, wymagań bezpieczeństwa instalacji elektrycznych w obiektach budowlanych, zastosowania technologii BIM w odniesieniu do instalacji elektrycznych, kompensacji mocy biernej w obiektach budowlanych użyteczności publicznej, energooszczędności źródeł światła w kontekście jakości energii elektrycznej, zastosowania struktur elektrochromowych do sterowania oświetleniem. Podsumowując tę bardzo ciekawą konferencję, dr Strzałka przypomniał o zbliżającym się 100-leciu Krakowskiego Oddziału SEP.

 

Krystyna Wiśniewska

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.