Varso rośnie w Warszawie

30.11.2018

Varso to zespół trzech budynków realizowanych przez HB Reavis tuż obok stołecznego Dworca Centralnego.

 

 

Jeden z wieżowców – Varso Tower osiągnie wysokość 310 m, stając się najwyższym budynkiem nie tylko w Warszawie i Polsce, ale też w całej Unii Europejskiej. W październiku 2018 r. na placu budowy dobiegły końca prace fundamentowe, a w przypadku jednego z dwóch niższych budynków można już było oglądać pierwsze kondygnacje nadziemne.

Varso powstaje na działce o powierzchni 1,8 ha u zbiegu ul. Chmielnej i al. Jana Pawła II. Wyróżniająca się część Varso, położona najbliżej al. Jana Pawła II, to smukły wieżowiec biurowy o 53 kondygnacjach nadziemnych, pokryty elegancką szklaną elewacją i zwieńczony iglicą. Jego atrakcją będzie publiczny taras widokowy na wysokości 230 m.

Niższe dwa budynki stworzą nową pierzeję wzdłuż ul. Chmielnej. Obiekty mieszczące biura, hotel i ogólnodostępny pasaż handlowo-usługowy wyrosną kaskadowo ze wspólnego, kilkupiętrowego podium. Na ich dachach powstaną zielone tarasy.

 

 

Od rozpoczęcia budowy Varso na przełomie 2016 i 2017 r. prowadzone były przede wszystkim prace ziemne i roboty fundamentowe. Wykonanie wykopu wymagało nie tylko wydobycia ćwierć miliona metrów sześciennych ziemi, ale też rozwiązania licznych, nietypowych problemów logistycznych i technicznych związanych z budowaniem w ostrej granicy działki, w centrum miasta, tuż obok czynnego kolejowego tunelu średnicowego.

Latem i jesienią br. realizowana była płyta fundamentowa pod wszystkimi trzema budynkami. W przypadku najwyższego – Varso Tower do wykonania płyty o grubości sięgającej nawet 3,6 m użyto ok. 2,5 tys. t zbrojenia i niemal 10 tys. m3 betonu. Niektóre sekcje płyty były zbrojone nawet 27 warstwami prętów o średnicy 32 mm.

 

 

To ogromne wyzwanie ze względu na skalę działania – niektóre działki płyty wymagały betonowania nawet przez kilkadziesiąt godzin bez przerwy. Najszybciej poziom „zero” osiągnął środkowy budynek Varso 1. Obecnie realizowane są już jego kondygnacje nadziemne (na początku października było ich 6), a także trwają prace ogólnobudowlane w czterokondygnacyjnym garażu podziemnym. Z kolei Varso 2 właśnie wychodzi ponad poziom terenu, a Varso Tower osiągnie poziom „zero” pod koniec roku.

 

 

Wysokość: 310 m z iglicą (Varso Tower), 90 m (Varso 2), 81 m (Varso 1)

Liczba kondygnacji nadziemnych: 53 (Varso Tower), 23 (Varso 2), 21 (Varso 1) Liczba wind: 16 (Varso Tower) i 31 (Varso 1 + Varso 2)

Kubatura: ponad 1 mln m3

Łączna powierzchnia najmu: 144 500 m2

Certyfikaty: BREEAM Interim Outstanding, WELL Gold Core & Shell (precertyfikacja)

Inwestor i deweloper: HB Reavis

Generalny wykonawca: HB Reavis Construction

Architekci: Foster + Partners (Varso Tower), HRA Architekci (Varso 1 i Varso 2)

Projekt wykonawczy: Epstein (Varso Tower), HRA Architekci (Varso 1 i Varso 2)

Lata realizacji: 2016-2020

 

Maciej Olczyk

project manager, HB Reavis Construction

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in