Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Unijne profity

28.03.2008

Nowe drogi, nowe miejsca pracy i wzrost gospodarczy – to niektóre profity z dotychczas wykorzystanych funduszy unijnych.

Za pieniądze unijne zmodernizowano lub zbudowano 2480 km dróg wojewódzkich, powiatowych oraz gminnych.
Unijne dofinansowanie umożliwiło budowę 2262 km nowych sieci kanalizacyjnych. Pieniądze z funduszy ZPORR umożliwiły również budowę sieci wodociągowej (2074 km). A to oznacza, że podatnicy państw należących do UE zapłacili za każdy trzeci kilometr drogi i co dziesiąty kilometr nowych wodociągów. 92 nowe oczyszczalnie ścieków, 57 stacji uzdatniania wody i blisko 6 tys. małych oczyszczalni przyzagrodowych to kolejne profity unijnego wsparcia.
Tylko same pieniądze strukturalne spowodowały, iż w kraju powstało 319 tys. nowych miejsc pracy, a z tego ¾ są miejscami pracy trwałymi. 
A jeśli chodzi o wzrost gospodarczy to pieniądze z Unii w roku 2006 mogły dodać polskiej gospodarce nawet dodatkowe 1,24 pkt proc. wzrostu, a w roku następnym - nawet 1,71 pkt.

Źródło (tekst): Gazeta Wyborcza


www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube