Renowacja kościoła w Czaplinku

24.07.2014

Izolacje zapobiegające kapilarnemu podciąganiu wody, wymiana tynków.

Kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Czaplinku to budowla neoklasycystyczna z elementami neoromańskimi wzniesiona w latach 1829-1830 na planie krzyża greckiego. Fundament  kościoła w Czaplinku stanowi kamienny mur, niemający izolacji. To dość typowa sytuacja w przypadku starych obiektów.

Prace wokół obiektu, m.in. utwardzenie terenu kostką brukową oraz drogi powiatowej nawierzchnią bitumiczną, spowodowała spiętrzenie wody opadowej. Woda ta zaczęła spływać w kierunku kościoła. Doprowadziło to do zawilgocenia fundamentów, a także, w wyniku kapilarnego podciągania wilgoci, ścian powyżej poziomu gruntu. Powstały wysolenia oraz grzyb wewnątrz i na zewnątrz obiektu budynku.

Obiekt wymagał gruntownej renowacji. Należało wykonać izolację (przeponę poziomą), która zapobiegałaby zjawisku podciągania kapilarnego. Dodatkowo konieczne było usunięcie uszkodzonych, zasolonych tynków i zastąpienie ich nowymi tynkami renowacyjnymi z certyfikatem WTA.

W celu zabezpieczenia muru przed szkodliwym działaniem wilgoci i utworzenia przepony poziomej zastosowano hydrofobizujący krem SikaMur® InjectoCream-100, który został wprowadzony w wywiercone w spoinie muru otwory.  Wywiercone otwory zamknięto zaprawą. Potem zastosowano tynki renowacyjne.

Źródło: www.tynki.info.pl; fot. Kapitel, Wikipedia

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in