Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Raj czy getto?

05.09.2008

Ziggurat to nazwa projektu ekologicznego miasta w kształcie piramidy, które być może powstanie w Dubaju.

Nazwa projektu nawiązuje do zigguratów - antycznych świątyń w Mezopotamii o charakterystycznej formie piramidy. W mieście, o powierzchni 2,3 km2, miałoby zamieszkać ponad milion osób. Jak twierdzą pomysłodawcy na takie rozwiązanie potrzeba będzie tylko 10% powierzchni, która potrzebna byłaby na zbudowanie standardowego osiedla dla miliona osób. Niewykorzystane tereny zostaną m.in. nawodnione pod pola uprawne. Budowla ma być w pełni samowystarczalna. Jak twierdzą projektanci, dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii piramida praktycznie nie będzie uwalniała do powietrza żadnych szkodliwych pierwiastków.
Ekologiczne miasto, gdzie transport odbywałby się bez kropli benzyny, a wejście do niego byłoby zabezpieczone biometrycznym systemem identyfikacji budzi skrajne emocje. Jedni postrzegają ten pomysł jako ekologiczny raj czy wręcz baśń z tysiąca i jednej nocy, a inni jako projekt getta, w którym na dodatek nie za bardzo wiadomo jak zostanie rozwiązany problem utylizacji odpadów.  Jak na razie projekt Ziggurat to tylko koncept, który w październiku br. ma zostać przedstawiony na wystawie 'Cityscape Dubai'. Najważniejsze pytanie jednak brzmi czy, jeżeli miasto powstanie, znajdą się chętni, aby zamieszkać w tej odizolowanej piramidzie?

Źródło: portale internetowe

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube