Przebudowa dworca Kraków Swoszowice zakończona

01.04.2022

Po modernizacij dworzec kolejowy Kraków Swoszowice powróci do historycznego wyglądu. Będzie też obiektem funkcjonalnym, komfortowym, ekologicznym i przystosowanym do potrzeb wszystkich grup podróżnych, w tym osób z niepełnosprawnościami i opiekunów z małymi dziećmi.

 

Kraków Swoszowice

Dworzec Kraków Swoszowice po przebudowie, fot. MI

 

21 marca 2022 r. otwarto dworzec Kraków Swoszowice. Remont trwał blisko dwa lata. Dzięki niemu pochodzący z końca XIX w. budynek odzyskał swoje historyczne piękno. Renowacji z dbałością o najmniejsze detale, takie jak pilastry, gzymsy, boniowania i obramowania okien, została poddana elewacja. Pomalowano ją na szary kolor, co w zestawieniu z odtworzoną na wzór historycznej brązową stolarką i  jasnym detalem architektonicznym prezentuje się efektownie.

Wymieniony został dach wraz z więźbą oraz stolarka okienna i drzwiowa (odtworzona na wzór historycznej). Projekt przebudowy dworca zakładał również wykonanie izolacji przeciwwilgociowej, a także wzmocnienie i wykonanie nowych stropów.

 

Wizualizacja: PKP S.A.

 

Na dworcu Kraków Swoszowice po przebudowie została przywrócona funkcja obsługi podróżnych. Na parterze zaprojektowano pomieszczenia komercyjne, toalety oraz hol z funkcją poczekalni wyposażony w siedziska, a także systemy dynamicznej informacji podróżnych (elektroniczne tablice odjazdów i przyjazdów pociągów) oraz informacji głosowej.

Poza obsługą podróżnych dworzec będzie pełnił również funkcje kulturalne – mieści się w nim Centrum Kultury Podgórze. Na ponad 200 m2 urządzonej w nowoczesny, funkcjonalny i gustowny sposób przestrzeni znajdą się sala wielofunkcyjna, plastyczna, muzyczna i „sala malucha”. Do Centrum Kultury Podgórze prowadzą zabytkowa klatka schodowa oraz winda.

Budynek jest również przystosowany do obsługi osób o ograniczonej mobilności, m.in. poprzez usunięcie barier architektonicznych, wprowadzenie ścieżek prowadzących z polami uwagi oraz montaż specjalnej mapy dotykowej dworca. W ramach inwestycji wykonawca zamontował nowoczesny system monitoringu, kontroli dostępu oraz sygnalizacji włamania i napadu.

Dworzec stał się także ekologiczny. Zastosowano w nim energooszczędne oświetlenie wykonane w technologii LED wraz z automatyką sterująca oraz nową, niskoemisyjną kotłownię gazową do ogrzewania budynku. Dodatkowo przed utratą ciepła w obiekcie będzie chroniła stolarka okienna i drzwiowa o niskim stopniu przenikalności cieplnej oraz kurtyny powietrzne zamontowane przy wejściach do budynku. W celu optymalizacji zużycia energii elektrycznej, cieplnej i wody na dworcu zamontowano system BMS (Building Management System), czyli system inteligentnego sterowania budynkiem regulujący pracę instalacji i urządzeń na dworcu.

 

Zobacz:

 

Metamorfozę przeszło także bezpośrednie otoczenie budynku. Na nowo ułożono chodniki (z liniami prowadzącymi dla osób niewidomych lub niedowidzących) i wykonano drogę, przy której zaprojektowano 15 miejsc postojowych, w tym dwa dla osób niepełnosprawnych. W otoczeniu dworca pojawiły się: nowe oświetlenie, mała architektura (ławki, kosze) oraz stojaki rowerowe. Uporządkowano okoliczną zieleń. Na ulicę Hubalczyków z placu przed dworcem podróżni dostaną się za pomocą schodów i pochylni.

 

Koszt przebudowy dworca Kraków Swoszowice to prawie 10 mln zł. Została dofinansowana ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wykonawcą robót budowlanych był Zakład Remontowo-Budowlany MURDZA z Miechowa. Projekt przebudowy wykonała pracowania AnArchi Group z Gliwic. Inwestycja była realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 r.

 

Źródło: PKP S.A., MI

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in