Powstanie obwodnica Zamościa

20.05.2020

Obwodnica Zamościa o długości 19 km powstanie w ramach Programu budowy 100 obwodnic.

Program inwestycji dla obwodnicy Zamościa w ciągu drogi krajowej nr 74 został zatwierdzony przez ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka. W ramach zadania zostanie wybudowany odcinek jednojezdniowej drogi klasy GP (głównej o ruchu przyspieszonym) w ciągu DK74 o długości 19 km. Powstaną także obiekty inżynierskie (wiadukty, mosty, skrzyżowania jednopoziomowe), drogi niższych kategorii obsługujące tereny przyległe do DK74 oraz infrastruktura dla pieszych i rowerzystów. Celem realizacji obwodnicy Zamościa jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza miasto i odciążenie układu drogowego prowadzącego do przejścia granicznego Zosin–Uściług.

W pierwszym etapie inwestycji opracowana zostanie dokumentacja w zakresie studium korytarzowego, a w drugim powstanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe wraz z elementami koncepcji programowej oraz uzyskana zostanie decyzja środowiskowa. Oznacza to, że dokładny przebieg obwodnicy nie jest jeszcze ustalony.

Prace przygotowawcze zaplanowano na 2021–2025 r., a realizację obwodnicy na 2026–2029 r.

 

 

Rondo w Krasnymstawie

W ramach inwestycji przebudowane będzie skrzyżowanie drogi krajowej nr 17 z drogą wojewódzką nr 812 w ciągu ul. Sokołowskiego i ul. Lwowskiej w Krasnymstawie. Powstaną: trzywlotowe rondo, chodniki o łącznej długości blisko 120 m, zatoki autobusowe i oświetlenie. Przebudowana zostanie kanalizacja deszczowa. Parametry drogi w obrębie ronda zostaną podniesione do nośności 115 kN/oś. Nowe rondo przyczyni się do zwiększenia płynności ruchu i bezpieczeństwa podróżnych.

Inwestycja będzie finansowana ze środków budżetu państwa, przy udziale jednostek samorządu terytorialnego: Miasta Krasnystaw, Powiatu Krasnostawskiego oraz Zarządu Województwa Lubelskiego. Realizację przewidziano na lata 2021–2022.

 

Program budowy 100 obwodnic

W województwie lubelskim powstanie 7 obwodnic: Dzwoli w ciągu drogi krajowej nr 74, Gorajca w ciągu drogi krajowej nr 74, Janowa Lubelskiego w ciągu drogi krajowej nr 74, Łęcznej w ciągu drogi krajowej nr 82, Łukowa w ciągu dróg krajowych nr 63 i 76, Szczebrzeszyna w ciągu drogi krajowej nr 74, Zamościa w ciągu drogi krajowej nr 74.

W ramach całego programu do 2030 r. wybudowanych zostanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości blisko 820 km. Będą miały najwyższe parametry techniczne, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Powstaną także urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Koszt realizacji tras szacuje się na prawie 28 mld zł. Finansowanie zapewni Krajowy Fundusz Drogowy prowadzony przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Źródło: MI

 

Czytaj także: Rząd uruchamia program 100 obwodnic

Powstaną obwodnice Przemyśla, Nowej Dęby i Kolbuszowej

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in