Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Postępy projektu Wodociągów Białostockich

06.03.2019

Realizacja przez Wodociągi Białostockie projektu „Optymalizacja gospodarki wodno-ściekowej na terenie Miasta Białegostoku i Gminy Wasilków – I etap”, współfinansowanego ze środków pomocowych Unii Europejskiej, przebiega zgodnie z planem.

 

Układanie kanalizacji sanitarnej metodą przecisku pod czynnymi torami kolejowymi

 

W połowie grudnia ubiegłego roku do czterech wcześniej wykonanych kontraktów inwestycyjnych (z ogólnej liczby trzynastu, rozpisanych na lata 2016–2021) dołączyła elektrownia fotowoltaiczna w Stacji Uzdatniania Wody Jurowce. Oprócz niej zakończono kontrakt „Rozbudowa i przebudowa części biologicznej oczyszczalni ścieków – I etap” oraz część kontraktów dotyczących budowy, rozbudowy i modernizacji sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w kilkunastu ulicach, głównie w centrum miasta.

Wprawdzie silne mrozy przerwały budowę sieci wodociągowej w ulicach: Esperantystów, Grabowskiego i Szaykowskiej, ale zakończyło się tam układanie kanalizacji sanitarnej. Budowa kanalizacji kończy się sterowanym teleoptycznie przeciskiem hydraulicznym pod czynnymi torami kolejowymi nieopodal stacji Białystok-Bacieczki. To są działania prowadzone technologią bezwykopową, niemal w całości zautomatyzowane i z użyciem promienia laserowego, co zapewnia dużą dokładność montażu. Metodą na równie wysokim poziomie technicznym – przewiertem horyzontalnym – jest układany pod torami odcinek linii wodociągowej. W celu zminimalizowania utrudnień, bez tradycyjnych wykopów wykonana też będzie planowana na wiosnę modernizacji sieci kanalizacyjnej w centrum miasta (ulice: Malmeda, Spółdzielcza, Legionowa i Akademicka).

Planowo, a nawet z niedużym wyprzedzeniem, postępują też prace przy budowie trzeciego pulsatora w Stacji Uzdatniania Wody Pietrasze. Po włączeniu nowego urządzenia do działania, o połowę wzrośnie wydajność i skuteczność koagulacji – jednego z procesów uzdatniania wody na tym obiekcie. W 90% gotowy jest żelbetowy zbiornik główny pulsatora. Obecnie trwa montaż rurociągów technologicznych, armatury i tych elementów projektu technicznego, które mogą być wykonywane w warunkach zimowych.

 

Plac budowy trzeciego pulsatora w SUW Pietrasze

 

Polecamy też: Pierwsza w Polsce oczyszczalnia ścieków z technologią Nereda

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube