Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Pofałdowana elewacja Centrum Biznesu Rams w Bukareszcie

27.05.2009

Firma Reynaers po raz kolejny dostarczyła rozwiązania „szyte na miarę”. Tym razem został zmodyfikowany system CW 50, aby mógł zostać wykonany projekt pofałdowanej i nachylonej pod nietypowym kątem ściany osłonowej w biurowcu Centrum Biznesu Rams w Bukareszcie.

Centrum Biznesu Rams w Bukareszcie jest nieszablonowym przykładem powstających w Rumunii nowoczesnych biurowców, w których stosuje się innowacyjne rozwiązania dla szklanych elewacji. Budynek wyróżnia fasada o nieregularnym kształcie, która stanowiła duże wyzwanie konstrukcyjne. Do jej budowy użyto dwa systemy Reynaers: CS 68 i CW 50 oraz zastosowano wiele specjalnie zaprojektowanych atrakcyjnych detali architektonicznych.
Z uwagi na obowiązujące przepisy Centrum Biznesu Rams zostało zaprojektowane w formie dwóch brył, które spełniają wymagania dotyczące wysokości, a zarazem łagodzą wrażenie masywności 9-kondygnacyjnego obiektu.
 
 
Odważna koncepcja
Optyczne wrażenie dwóch odrębnych brył Centrum Biznesu Rams osiągnięto poprzez zastosowanie stropów o konstrukcji wspornikowej, wystających poza zasadniczy obrys budynku oraz części przegubowej, która łączy dwa jego człony. Zamiast ogromnego wciętego prostopadłościanu stworzono w ten sposób kompozycję złożoną z dwóch nieregularnie ukształtowanych wielościanów (dzięki różnicom szerokości konstrukcji stropowych), oddzielonych od siebie głęboką szczeliną. Dodatkowo, cofnięty parter budynku sprawia, że jego pozostałe kondygnacje wydają się unosić nad ziemią. W części przegubowej, łączącej dwa człony budynku, zaprojektowano wejście oraz główny pion komunikacyjny.
Strukturalny podział Centrum na dwie bryły zaakcentowano stosując różne rodzaje wykończenia elewacji. Wyższa i szersza część obiektu wygląda, jakby była wykonana z półprzejrzystego kryształu z balustradą logii na pierwszej kondygnacji. Natomiast elewacja dłuższej i niższej bryły biurowca posiada zrobione z eternitu (Eternit Isocolor Structura) przejrzyste i nieprzejrzyste poziome pasy. Dają one dwojaką percepcję elewacji – można postrzegać ją jako ciągłą płaszczyznę, bądź jako naprzemienne pasma okien i paneli podokiennych. Te ostatnie pomalowano na trzy różne kolory, dzięki czemu cała płaszczyzna wydaje się być grą przypadkowych elementów. Kompozycja powtarza się na bocznej i tylnej elewacji bryły oraz zachodzi częściowo na boczną ścianę przeszklonego skrzydła budynku. Ponadto, poszycie elewacji wykonano z dwóch różnych materiałów – ze szkła i wyżej wspomnianego eternitu– stykających się ze sobą wzdłuż ukośnej linii, co dodatkowo podkreśla dwa różne sposoby wykończenia elewacji tej samej przestrzeni wewnętrznej.
 
 
Rozwiązania Reynaers „szyte na miarę”
Centrum Biznesu Rams spektakularnie prezentuje się od strony frontowej, od której widoczne jest pofałdowanie i nachylenie elewacji oraz cofnięcie konstrukcji stropowych na różne odległości. I ta właśnie elewacja frontowa była największym wyzwaniem konstrukcyjnym. Tam też wprowadzono innowacje oraz atrakcyjne detale architektoniczne. Zastosowano w niej dwasystemy Reynaers: CS 68, do wykonania zewnętrznych drzwi wejściowych oraz CW 50 będący najefektowniejszym systemem do wykonania elewacji.
Obszarami wymagającymi specjalnej uwagi były trzy krawędzie, w których zbiegają się nachylone płaszczyzny elewacji. Dobrano do nich trzy ukośne profile Reynaers, które zamontowano do konstrukcji wsporczej elewacji. Ponieważ wymagane było ustawienie tych profili pod nietypowym kątem, należało je odpowiednio dostosować. Specjalnie zaprojektowano aluminiową część łączącą przeszkloną partię elewacji z głównym elementem wsporczym. Jest to innowacja umożliwiająca stosowanie wielu różnych rozwiązań w ramach istniejącego systemu Reynaers CW 50, który pozwala tworzyć niezliczone warianty „elewacji przestrzennych”.
 
W efekcie, mimo pierwotnych wymagań narzuconych ze względu na konieczność zapewnienia określonej powierzchni użytkowej oraz przepisy dotyczące planowania przestrzennego, uzyskano niezwykle efektowny obiekt. Warto przy tej okazji podkreślić precyzyjne dopracowanie detali Centrum Biznesu Rams oraz bardzo dobrą współpracę pomiędzy architektami projektu, producentem oraz projektantem i wykonawcą elewacji.
 
Centrum Biznesu Rams
Architekt: Archi-Grup (Bogdan Stoica, George Mihalache), Bukareszt
Zamawiający/inwestor: Euro Property Rentals
Producent: Plus Confort, Bukareszt
Systemy Reynaers: CS 68, CW 50
 

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube